WSJ: ABD'den PKK'ye karşı Türkiye'ye istihbarat desteği

Wall Street Journal'da yer alan bir iddiaya göre, ABD'yle Türkiye PKK'ye karşı istihbarat paylaşımını artıracak.


ABD'nin YPG’yi silahlandırma kararının Ankara’da tepki çekmesinin ardından, iki ülkenin istihbarat paylaşımını artırma kararı aldığı iddia edildi. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Türkiye’nin endişelerinin giderilmesi amacıyla bir dizi yeni önlem alınacak.

Gazetenin ABD yönetiminden yetkililere dayandırdığı haberde, Ankara’daki ‘İstihbarat Birleştirme Merkezi’nin kapasitesinin iki kat artırılması ve ABD’nin başta insansız hava araçları olmak üzere farklı yollarla Türkiye’ye daha fazla istihbarat verisi sağlaması planlanıyor. Ancak habere göre plan henüz son aşamasına gelmiş değil.

Ankara’daki İstihbarat Birleştirme Merkezi, 2007 yılında kurulmuştu. Merkezde, PKK hedeflerinin takibi için çalışma yürütülüyor.

Wall Street Journal’a konuşan bir diğer yetkiliyse, bu merkezin kapasitesinin genişletilmesi kararının YPG’nin silahlandırılmasıyla doğrudan bağlı olmadığını savundu.

Yetkili, ABD’nin bu kararı ‘Türkiye’ye yönelik terör tehdidini ciddiye aldığını’ göstermek için verdiğini söyleyip, “Yapılması gereken de bu” dedi.