Türkiye'den aldığı 530 bin dolar rüşvetle Rakka Operasyonu'nu ertelemiş!

ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in, Türkiye’nin lobicilik faaliyeti kapsamında Rakka Operasyonu’nu geciktirdiği ve karşılığında 530 bin dolar aldığı öne sürüldü.


ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in, lobicilik faaliyeti kapsamında Rakka Operasyonu’nu geciktirdiği ve karşılığında 530 bin dolar aldığı söyleniyor.

 ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in, Türkiye'nin karşı çıktığı Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) IŞİD’e karşı Rakka Operasyonu’na onay vermeyi reddettiği belirtildi.

ABD basını, Flynn’in bu tutumunu, Türkiye adına lobicilik faaliyeti yapması karşılığında 530 bin dolar almasıyla bağdaştırdı.

Deutsche Welle'nin yansıttığı McClatchy ajansının haberine göre Michael Flynn, atamasını yapan Donald Trump’ın yemin törenine 10 gün kala, Obama yönetiminin Rakka’ya düzenlenecek operasyon talebine onay vermeyi reddetti.Söz konusu planın, Kürt güçlerle birlikte Rakka’nın kontrolünün alınmasını öngördüğü belirtildi.

Haberde Flynn’ın hangi gerekçelerle operasyonu reddettiğine yer verilmedi. Ancak bu tutumun Rakka Operasyonu’nun gecikmesine yol açtığı belirtildi.

OPERASYON GÖREVDEN ALINDIKTAN SONRA ONAYLANDI 

McClatchy, Ankara’nın, ABD’nin Rakka’ya Rojavalı Kürtlerle ortak operasyon yapmasına uzun süre karşı çıktığını ve Flynn’in Trump’ın seçim kampanyası döneminde 530 bin dolar karşılığında Türkiye için gizli lobicilik faaliyeti yaptığını hatırlattı.

ABD’nin YPG’nin ana gövdesini oluşturduğu DSG’yle birlikte yürüttüğü Rakka operasyonu, Flynn’ın görevden alınmasından sonra onaylanmıştı.

Washington Post, Şubat ayı başında yayımladığı haberde Trump’ın görevi devralmasından 10 gün önce konunun Beyaz Saray’da Obama kabinesiyle masaya yatırıldığı ve toplantı sonrasında Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice’ın konuyu Flynn’e danıştığı, Flynn’in "planı desteklememesi" tavsiyesinde bulunduğu belirtilmişti.

ABD  eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Rusya ile görüşmeleri konusunda Obama yönetimini yanlış bilgilendirdiği ortaya çıkınca Şubat ayında istifa etmek zorunda kalmıştı.

TRUMP'IN HABERİ YOKTU

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer ise, ABD Başkanı Donald Trump’ın, istifa eden eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’i bu göreve atamadan önce onun yabancı bir ülke için lobi faaliyeti yürüttüğünden haberi olmadığını söyledi.

Sean Spicer günlük basın brifinginde bu konuda yöneltilen bir soruya "Bunun bilindiğine inanmıyorum" yanıtını verdi.

AP: FLYNN LOBİ FAALİYETİNİ KABUL ETTİ 

Associated Press (AP) haber ajansı ise daha önce ABD’nin Fethullah Gülen’i barındırmaması gerektiğini savunan Emekli Korgeneral Michael Flynn’nin geçmişte "Türkiye’nin çıkarına olabilecek lobi faaliyeti yürüttüğünü" kabul ettiğini bildirdi.

Flynn’in, 8 Kasım’daki başkanlık seçimleri öncesi Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile yaptığı görüşmelerin içeriği hakkında Başkan Yardımcısı Mike Pence’i ve diğer bazı yetkilileri yanlış bilgilendirdiği ortaya çıkmıştı.

Kislyak ile görüşmesinde ABD’nin Rusya’ya yaptırımlarını ele aldığı ve bunu gizlemeye çalıştığı ortaya çıkan Flynn, geçen ay ulusal güvenlik danışmanlığı görevinden istifa etmişti.

Mike Pence de Amerikan Fox News televizyonuna verdiği mülakatta, Flynn’in lobi faaliyetlerinden daha önce haberi olmadığını söyledi. Pence, ABD Adalet Bakanlığı’na sunulan belgelerin, Başkan Trump’ın Flynn’den istifasını isteme kararının doğruluğunu gösterdiğini belirtti.

AP’nin haberine göre Flynn ve şirketi Flynn Intel Group Inc, Salı günü ABD Adalet Bakanlığı’na sundukları belgelerde, geçmişte ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarına olabilecek lobi faaliyeti yürüttüklerini’ kabul etti.

Söz konusu faaliyete yönelik sözleşmenin de Donald Trump’ın 8 Kasım’da ABD Başkanı seçilmesinin ardından feshedildiği belirtildi. Ajansa göre ABD Adalet Bakanlığı’na sunulan belgeler, Flynn’nin şirketinin Fethullah Gülen hakkında bilgi topladığını ve ona karşı harekete geçilmesi için Amerikalı yetkililere baskı yaptığını gösteriyor.