Türkiye'den AB'ye bir sıcak mesaj daha: Avrupa Konseyi bizim evimiz...

AK Parti Hükümeti'nin 16 nisan referandumu sonrası AB'ye ilişkin olumlu açıklamaları sürüyor. AB Bakanı Ömer Çelik "Avrupa Konseyi bizim evimiz, biz burada ev sahibiyiz, misafir değiliz" dedi.


AB (Avrupa Birliği) Bakanı Ömer Çelik, "Avrupa Konseyi bizim evimiz, biz burada ev sahibiyiz, misafir değiliz. Burayla olan çalışmalarımızı bundan sonra da verimli bir şekilde sürdüreceğiz" açıklamasında bulundu.

Bakan Çelik ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Genel Sekreter'in rezidansında gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından basın toplantısı yaptı.

Jagland'la kapsamlı bir görüşme yaptıklarını ve Türkiye ile Avrupa Konseyi arasındaki bütün konuları kapsamlı bir şekilde konuştuklarını belirten Çelik, "Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile ilgili taahhütlerine bağlı olduğunu ve bu taahhütlerin dışına çıkmadığını" söyledi.


Türkiye'nin olağanüstü hal ilan ederken bile sözleşmenin verdiği derogasyon hakkını kullandığına işaret eden Çelik, "bu zor koşullar içerisinde Türkiye'nin özgürlük-güvenlik dengesini sağlamayı başarabildiğini" savundu.

Türkiye'nin reform iradesinin ayakta olduğunu ancak Türkiye'nin terörle mücadelesinin de sağlıklı bir şekilde yürümesi gerektiğini vurgulayan Çelik, "Türkiye’nin terörle mücadelesi Türkiye’nin güvenliğini sağladığı gibi Avrupa’nın da güvenliğini sağlamaktadır. Terörle mücadele var diye, özgürlüklerin kalkmadığı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin yürürlükte olduğu ender bir model ortaya koymaktadır Türkiye. Herkesin de bunu takdir etmesini bekliyoruz" dedi.