Trump, DSG / YPG'ye ağır silahlar verecek; kararı imzaladı

The Associated Press (AP)'nin haberine göre; YPG'ye ağır silahlar verilmesini öngören karar Donald Trump tarafından imzalandı.

Haberde, ABD'li bir yetkilinin AP'ye açıklama yaptığı söylendi, Halk Savunma Birlikleri (YPG)'ye ağır silahların verilmesi için Donald Trump'ın yasayı onaylandığı kaydedildi.

Türkiye'nin itirazlarına rağmen kararın verildiği belirtilen haberde, Rakka konusuna da yer verildi.

AP'nin haberine göre, ABD Savunma Bakanı James Mattis bugün Türkiye Savunma Bakanı Fikri Işık ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından ise ABD’li bakan bir açıklama yaparak, ‘Amacımız Türkiye ile beraber Rakka'yı geri almak. Bunu nasıl yapacağımızı çözeceğiz’ ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump ile ilk yüz yüze görüşmesinin 16 Mayıs’ta Washington’da yapılması planlanıyordu. Görüşmede ana gündem maddesini ise, Erdoğan’ın Trump’tan YPG / DSG'ye desteğini kesmesini talep edecekti.

Ancak Erdoğan daha Washington’a gidip, gerekçelerini bizzat Trump’a anlatamadan, ABD Başkanı kararını verdi; AP ajansına konuşan bir Amerikalı yetkili, Trump’ın Batı Kürdistan'lı (Rojava / Suriye) Kürtlere ağır silah verilmesine ilişkin talimatı imzaladığını duyurdu.