Şengal'e giren Şii komutandan Kürdistan'a: Size soracak değiliz!

Şii Haşdi Şabi'ye bağlı Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amiri yaptığı açıklamada "IŞİD'in kontrolü altındaki bölgelerini almak için kimseden izin istemeyeceğiz" dedi. Bu açıklama ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin Şengal itirazları kastedildi. YBŞ Genel Komutanı Seyd Hasan Haşdi Şabi'nin yayın organı Afak TV'de "Kürt değiliz, Iraklı Ezidiyiz; Kürdistan ile büyük savaşlar vereceğiz, bize askeri yardım gönderin" çağrısı yapmıştı.

Haşdi Şabi'nin, Irak'ta Şii olmayan sivillere soykırımlar yaptığı bir çok yerde görüldü. 2900 sivil Sünni Arab'ı nereye gömdükleri halen bilinmiyor. Nitekim bu mezhepçi yaklaşımın egemen olduğu İran'da Şii olmayan birisi Cumhurbaşkanı adayı olamaz.
Haşdi Şabi'nin üst düzey komutanlarından Hadi Amiri, Kerkük ve Şengal'i kastederek "Tartışmalı bölgeler sorunu Irak anayasasının 140. maddesine çözülmeli, Irak Cumhurbaşkanı bunu uygulamadan sorumludur" ifadesini kullandı.

Açıklamada "Irak ve Suriye arasındaki sınır kontrol edilinceye kadar operasyonlara devam edeceğiz" denildi.
Geçtiğimiz cuma Haşdi Şabi Güçleri Şengal'deki Qeyrawan (Kayravan) nahiyesini IŞİD (DAEŞ)'den almak için operasyon düzenlemişti. Bu gelişme Kürdistan yöneticilerinin itirazlarına sebep oldu.

PKK'nin Şengal yapılanması YBŞ de resmi olarak Şii Haşdi Şabi'ye bağlıdır. Haşdi Şabi, Şii Molların çağrısı İran'ın desteği ile kurulmuştu. Yapılan oylamada; KDP dışındaki diğer Kürt partileri Irak parlamentosunda oy kullanarak Haşdi Şabi'ye Irak bütçesinden pay verilmesini sağlamıştı.

Şii Haşdi Şabi'nin girdiği bölgeleri kontrol altına almak için harekete geçen Peşmerge Güçleri'ne PKK (YBŞ) saldırmış, Peşmergenin geçmesine izin vermemişti.
Foto: Şengal'i Kürdistan'a bağlamayacağız diyerek Şii Haşdi Şabi- yani İran ve Irak'ı Şengale çağıran YBŞ'liler Peşmerge'nin tüm Şengal'i kontrol altına almaması için zırhlı araçların önüne bile geçti. Barzani'nn emri üzerine, Peşmergenin onlara zarar vermeyeceklerini bildikleri için kameralar karşısında bu şovu yaptılar.

YBŞ komutanı Seyd Hasan Şii Haşdi Şabi'nin yayın organı  Afak TV'ye bağlanarak "Biz Kürt değil Ezidiyiz, Iraklı kimliğimizi korumak için Peşmerge ile savaşıyoruz. Şengal'in Kürdistan'a bağlanmaması için büyük savaşlar vereceğiz, bize askeri destek gönderin" ifadesini kullanmıştı. YBŞ komutanının Şii Haşdi Şabi'yi Küridstan ile savaşmak için çağırdığı o canlı yayın konuşmasını izlemek için burayı tıklayın.