Salih Müslim: Bu gelişme ile Türkiye Hükümeti ve Erdoğan sıkıştı

YPG ve DSG'nin başını çeken, Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim yaptığı açıklamada "Türkiye ve işbirlikçileri ABD'nin silah vermesine engel olmak istiyor" dedi, bu gelişme ile Türkiye Hükümeti ve Recep Tayyip Erdoğan'ın sıkıştığını söyledi.

Müslim açıklamasında daha önce de ABD'nin Demokratik Suriye Güçler (DSG)'ye yardım ettiğini, bu kapsam da Halk Savunma Birlikleri (YPG)'ye de yardımların bir kısımının iletildiğini kaydetti.

"Ancak bu defa ABD, bu defa resmi olarak direk YPG'ye yardım edecek" diyen Salih Müslim, "YPG'ye silahların verilmesi, ABD'nin, IŞİD ile savaşta Rojavadaki Kürtlere olan güvenini gösteriyor." ifadesini kullandı.

Türkiye ve işbirlikçilerinin buna engel olmak istediğini dile getiren PYD Eşbaşkanı Salih Müslim şöyle dedi:

"Siyasi ve askeri olarak desteğin verilmesini durdurmak istiyor. Açıkça Kürt halkı ve bölgenin tümüne, liderlerine karşı topyekün bir savaş yürütülüyor. Bu daimi bir saldırıdır, bugüne kadar hiç durmadı.

Burada güven faktörü ön plana çıkıyor; ABD olsun, Koalisyon Güçleri olsun Rojava'daki Kürt güçlerine güveniyor. Çünkü gerçekten savaşabildiklerini, büyük zaferler elde edebildiklerini gördüler. İki yönlü bu güvenin oluşması çok önemli ve anlamlıdır.

Bu gelişmeler Kürt düşmanlarını; Kürtlerin gelişmesini, hak sahibi olmasını, uluslararası alanda kendi tanıtmasını istemeyenleri sıkıştırıyor. Onun için bunlar hep beraber saldırıyor.

Türkiye ve aramıza soktuğu işbirlikçileri buna karşı çıkıyor, engel olmaya çalışıyor. Elde edilen kazanım ve ilerlemelerin önüne geçmek istiyorlar."

+ ROJAVA'DA TARİHİ GELİŞMELER OLUYOR! TÜM ROJAVA HABERLERİ VE ÖNEMLİ BİLGİLER İÇİN BURAYI TIKLAYIN