"Rojava'nın Heval Brett"ine ABD'den tam destek

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin PKK ve YPG'ye destek verdiği gerekçesiyle değiştirilmesini istediği ABD'nin Uluslararası Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk'a ABD yönetimi olarak "tam destek" verdiklerini açıkladı.


Sputnik'e konuşan ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert , "ABD yönetimi onun (McGurk) şu ana kadar Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı önemli ilerleme sağlayan koalisyona liderlik ve koordine etme, bu barbar düşmana karşı durumu tersine çevrime konusundaki harika işlerini takdir ediyor. McGurk, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Beyaz Saray'ın tam desteğine sahip" ifadelerini kullandı.

Haberde McGurk’un eski ABD Başkanı Barack Obama yönetimince "IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi" olarak görevlendirildiği anımsatıldı.


Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "McGurk'un değişmesinde fayda var. McGurk, PKK ve YPG'ye açıkça destek veriyor. Yönetime bu şekilde iletmedik ama görevine devam eden kişilerin ilişkilerimizi etkileyeceğini söyledik isim vermeden" demişti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'la görüşürken, Trump'ın özel temsilci McGurk’ın, Kobane'de YPG'lilerle toplantı halindeydi.


Türkiye için 'istenmeyen adam' olan Brett McGurk, YPG'nin lehine çalışmakla suçlanıyor. YPG ile iyi ilişkileri olan Brett McGurk, Rojava'da, "Heval Brett" olarak anılıyor.


McGurk'ın, Polat Can isimli YPG'li komutandan 'plaket' alması, Türkiye'de tepkiyle karşılanmıştı.