Kürtlerin Akdeniz'e ulaşma planı ve önemli bilgiler

Kuzey Suriye Federasyon Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusuf, önceki gün yaptığı açıklamada, ABD'den kendilerini Akdeniz'e ulaştırmalarını talep etmişti. Bu talep bir koridorun açılması yönündeydi. Kürtler Rojava'da yani Batı Kürdistan'da  İdlip ve Lazkiye'de El-Nusra ile rejim güçlerini nasıl aşabilir. Rusya bunun için mi Efrin Kantonu'nda (Afrin) üslenip eğitim veriyor? ABD neden desteklemeli?

AKDENİZ'E KORİDOR TALEBİ

Hediye Yusuf, ABD'den deniz üzerinden ticaret yolunun açılmasını talep ederek "Akdeniz'e ulaşmamız Kuzey Suriye'deki çokça sorunumuzu çözecektir, bütün taraflara faydası olacak" ifadesini kullandı.

Söz konusu açıklamada Rakka Operasyonu sonrasında Akdeniz'e giden bir koridorun açılması talep edildi.

Bu şekilde göç eden vatandaşların sorunlarının büyük ordanda çözüleceği de kaydedildi.

KÜRTLER AKDENİZ'E NASIL ULAŞABİLİR?

Harita: Günceldir / 08.05.2017
Efrin Kanto'nu Akdeniz'e 120 km uzakta kalıyor. Bu 120 kilometrelik yol üzerinde İdlip ve Lazkiye Şehirleri var.

İdlip kenti genel olarak El Nusra, Ahrar el-Şam'ın kontrolünde, bir bölümü de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)'nun kontrolünde bulunuyor.

Lazkiye Kenti de Beşar Esad'a bağlı rejim güçlerinin kontrolünde yer alıyor.

ABD ETKENİ

Bunun için YPG ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG)'nin önce İdlip'i kurtarması gerekiyor.

Bu durumda ABD'nin İdlip İçin YPG'ye destek verip vermeyeceği belirleyici etken olacaktır.

TÜRKİYE FAKTÖRÜ

Bunun dışında Türkiye Kürtlerin bu projesine karşı olacaktır. Türkiye'nin ÖSO ve Ahrar el-Şam'ı desteklediği biliniyor. Türkiye'nin aynı zamanda el-Nusra Cephesi'ni de destelediği çok defa görüldü.

Kürtlerin Idlib'e operasyon düzenlemesi durumunda Türkiye'nin o bölgeye girmek isteyeceği ön görülüyor.

AVANTAJ

Burada Kürtlerin en büyük şansı Kenti'nin büyük bölümünün El-Nusra'nın kontrolünde olmasıdır. Çünkü El-Nusra, ABD, Avrupa ve Rusya'nın terör örgütleri listesinde yer alıyor.

Bu da IŞİD'e karşı savaşta görüldüğü gibi, ABD ve Rusya'nın YPG ile DSG'yi desteklemesini sağlayabilir. Çünkü ABD ve Rusya'ya göre Ahrar el-Şam ve El-Nusra yerine YPG'nin varlığı faydalıdır.

RUSYA BUNUN İÇİN Mİ EFRİN'DE ÜSLENDİ?

Rusya'nın Efrin Kantonu'nda bir askeri üs kurması ve YPG savaşçılarına eğitim vermesi İdlib Savaşı'na hazırlık olabilir.

AKDENİZ'E 20 KM KALA REJİM VE RUS KASİSİ

İdlib'in kurtarılmasının ardından Kürtlerin Akdeniz'e ulaşmasına 20 kilometre kalacaktır. Bunun için de Beşar Esad'a bağlı Rejim Güçleri'nin elindeki Lazkiye'nin de geçilmesi gerekecek. Nitekim burada Rusya Askeri üssü de var.

ANLAŞMA EN MAKUL YÖNTEM

Bu durumda YPG ve DSG, savaş ile Lazkiye'yi geçemeyecektir. Koridorun açılması için Kürtler, Beşar Esad rejimi ve Rusya ile anlaşma yapmak zorunda kalacaktır. Bu da en makul yöntem olarak görülebilir.