Roboski Katliamı'nı anan tiyatrocu 16 ay hapis yatacak!

Roboski Katliamı anmasında oynayan tiyatrocu Abdulhakim Bağış, 16 aylık hapis cezasının onanmasıyla cezaevine girdiği öğrenildi.


Roboski Katliamı anmasında tiyatro oyunu oynayan Abdulhakim Bağış’a verilen 16 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. "Sanatta işlenecek suç yoktur" diyen Bağış, cezaevine gönderildi.

Gazete Karınca'nın haberine göre, Roboski Katliamı’nın birinci yıl dönümünde İzmir’de düzenlenen anma etkinliğinde sahneye çıkan ve polis müdahalesinde gözaltına alınan Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Abdulhakim Bağış’a 16 ay hapis cezası verilmişti.

2013 yılında "2911 Sayılı Toplantı ve Yürüyüş Kanununa muhalefet etmek" ve "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla verilen ceza, Yargıtay tarafından onandı. Hapis cezasının onanmasının ardından tiyatrocu Abdulhakim Bağış arkadaşları tarafından cezaevine uğurlandı.

Cezaevine uğurlanmadan önce açıklama yapan Bağış, 34 insanın hayatını kaybettiği bir katliam için düzenlenen anmada Yenikapı Tiyatrosu olarak oyunlarını sergilemek için yer aldıklarının belirterek, şöyle konuştu:

"Tiyatro sanatçısı, oynadığı bir oyundan dolayı yargılanamaz. Sanatta işlenecek suç yoktur. Hayat sanatta, sanat sokakta tiyatro yapmaya devam edeceğim. Bu baskılar beni vazgeçiremeyecek"