'Profesyonel Ordu' projesi tamamlanıyor; Sayı 163 bine çıkarılacak

Güney Kürdistan Peşmergesi'nin 'profesyonel ordu' olma süreci için ABD, Almanya ve İngiltere ile Kürdistan Peşmerge Bakanlığı’nın ortaklaşa hazırladığı proje tamamlanıyor.


K24 televizyonuna katılan Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cebbar Yawer, "Peşmerge'nin profesyonelleşmesi"ne ilişkin projenin Temmuz'da tamamlanmasını öngördüklerini bildirdi.

70. ve 80. Komutanlıkların birleştirilmesiyle 120 bin Peşmerge'nin tek çatı altında toplanacağını söyleyen Yawer, Peşmerge Bakanlığı’na bağlı 43 bin Peşmerge ile birlikte bu sayının 163 bine ulaşacağını söyledi.

MAAŞ SİSTEMİ YENİDEN DÜZENLENİYOR

Cebar Yawer, 35 madde ve 4 farklı bölümden oluşan projenin, ABD, Alman ve İngiliz askeri uzman ve danışmanları ile Peşmerge Bakanlığı tarafından ortak hazırlandığını söyledi.

Projenin bazı bölümlerinin bir yıl içerisinde tamamlanacağını belirten Yawer, diğer bölümlerinin tamamlanmasının ise bir yılı aşabileceğini kaydetti.

Proje, ordulaşmanın gereği olarak Peşmerge'nin maaş sisteminin de düzenlenmesini kapsadığını belirten Yawer, bu çerçevede Peşmerge'nin, Kürdistan İçişleri Bakanlığı tarafından, Irak Ordu mensuplarının yararlandığı tüm haklardan yararlanmasının sağlanacağını söyledi.