PKK ile YPG arasında 'Haşdi Şabi' konusunda fikir ayrılığı mı var?

PKK Şengal'de Haşdi Şabi ile birlikte hareket ederken, YPG ise Şii milislerin Rojava ve Suriye'ye geçişine izin vermeyeceği açıklandı. Bu gelişmeler PKK ve YPG arasında 'Haşdi Şabi' konusunda bir fikir ayrılığının olduğu iddiasını gündeme getirdi.


Geçtiğimiz günlerde Şengal çevresine yönelik operasyon başlatan Şii Haşdi Şabi güçleri, Musul'un batısında ve Şengal bölgesinde Irak-Suriye sınırına kadar ilerlemişti.

Haşdi Şabi Genel Komutanlığı Yardımcısı Ebu Mehdi Muhendis'in Suriye'ye geçerek, Beşar Esad rejimiyle görüşeceğini açıklaması üzerine, Şark ül-Evsat'a konuşan YPG'li yetkili, İran'a yakın güçlerin Suriye'ye geçmesine karşı olduklarını belirtti.

YPG komutanı ve PYD Genel Asayiş Sorumlusu Ciwan İbrahim, gizli güçlerini kendilerine karşı harekete geçirmemesi konusunda İran'ı uyardı.

Yine Şark ül-Evsat'e açıklamada bulunan başka bir YPG komutanı, Suriye rejimi ile Haşdi Şabi arasında hiçbir zaman köprü olmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Haşdi Şabi'ye uyarıda bulunan YPG komutanı, "Onların bölgemize geçmesi durumunda şiddetli bir şekilde karşı duracağız. Nasıl ki IŞİD'e karşı savaştıysak onlara karşı da savaşırız" dedi.

Yaşanan bu gelişmeler, PKK ile YPG arasında bir fikir ayrılığı olup olmadığı konusunu gündeme getirirken, Haşdi Şabi'nin bir sonraki hamlesine Kürt güçlerinin ne şekilde yanıt vereceği merak konusu...
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler