PKK'den Irak'a: "Peşmerge işgalcidir, Şengal'den çıkarın"

PKK (KCK)'nin Şengal (Sincar) Yapılanmaları yaptığı ortak açıklama ile taleplerini açıkladı. Kürdistan Peşmerge Güçleri işgalci (düşman) olarak nitelendirildi, Irak'ın Peşmergeyi Şengal'den çıkarması istendi.

Daha önce YBŞ (PKK) Şengal Komutanı Seyd Hasan  Afak TV konuşmasında"Biz Ezidiler Kürt değiliz, Iraklı kimliğimizi korumak için Peşmerge ile savaştık" derken, PKK'li komutanlardan Agit Civiyan ve Said Hasan Şii Haşdi Şabi'ye (İran) bağlı olarak Şengal'de bulunduklarını söylemişti. Yine KCK'liler "Bir Kürt devletinin kurulmasına izin vermeyeceğiz, "Rojava" ve "Kürdistan" isimleri yasaklanmalıdır" demişti. Bu bilgilerin orijinal kaynaklarına erilşmek için burayı tıklayın.

Bu defa da PKK'lilerin Şengal'de kurduğu Ezidi Meclisi isimli yapılanma bir açıklama yaparak taleplerini beyan etti.

Açıklamada Kürdistan Peşmerge güçleri için "Barzani güçlerinin 3 Mart 2017’de Xanesor (Hanesor)’a yönelik  saldırılarının amacı Şengal dağının kuzeyini işgal etmek ve 3 Ağustos’taki planı tamamlamaktır." denildi.

Kürdistan'a fiilen bağlanan Şengal'i Irak'a bağlı olarak kabullenen PKK kurumları "Ezidi halkının güvenliğini garanti altına alın ve Ezidi bölgelerini Irak Federal Hükümeti’ne eyalet olarak kabul ettirin." dedi. Halbuki Kürdistan Hükümeti, "140. madde uygulanmıştır, Şengal ve Kerkük artık Kürdistan'a bağlıdır" demişti.

PKK'liler taleplerinde "Irak hükümetinden talebimiz, Ezidi halkının geleceğini ilgilendiren konularda Kürdistan Federal Yönetimiyle görüşmeler gerçekleştirmemesi ve Barzani’nin Şengal’den peşmerge güçlerini çekmesisi istemesidir. Peşmerge güçleri Kürdistan bölgesinin savunmasında sorumludur. Ezidi bölgesi bu bölgeye bağlı değildir. Savunma güçlerimiz olan YBŞ-YJŞ güçlerinin, desteklenmesi halinde halkımızın kendi topraklarını savunabileceği inancındayız." ifadesi kullanıldı.