Peşmerge'nin 'profesyonel ordu' süreci; Ambulans ve lojistik destek uçakları...

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebar Yaver, ABD, Almanya ve İngiltere tarafından hazırlanan ve Peşmerge'nin modern bir orduya dönüşümünü ön gören 35 maddelik projede, ambulans ve lojistik destek amaçlı uçaklarında yer aldığını söyledi.


Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebar Yaver, "Kürdistan Bölgesi bağımsızlığa doğru gidiyor. Bu nedenle de Peşmerge Bakanlığı’nın güçlenmesi gerekiyor" diye konuştu.

Rudaw'da yer alan haberde, ABD, İngiltere ve Almanya’nın hazırladığı ortak proje, geçen hafta Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmıştı.

Söz konusu proje, Peşmerge'nin "güçlü ve profeyonel" olmasını amaçlıyor.

Cebar Yaver, 35 maddeden oluşan "projenin uygulanmasının 5 ile 10 yıl süreceğini belirtirken, söz konusu projede yaralı Peşmergeler'e hizmet amaçlı askeri ambulans uçağı ve lojistik destek sağlayacak uçakların da yer aldığını" bildirdi.

14 Mayıs’ta düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, Peşmerge Bakanlığı’nı vekalet yürüten İçişleri Bakanı Kerim Şengali, "Proje Peşmerge'nin birleştirilmesi konusunda oldukça önemlidir. Proje stratejik olarak Peşmerge Güçleri’ni modern ve güçlü bir ordu konumuna getirecek" ifadelerini kullanmıştı.