Peşmerge Güçleri'ni '3 dev ülke' profesyonelleştirecek!

Peşmerge Güçleri'nin profesyonelleşmesi konusunda ABD, İngiltere ve Almanya tarafından ortak bir proje hazırlandığı bildirildi.


Peşmerge Güçleri'nin profesyonelleşmesi için ABD, İngiltere ve Almanya tarafından ortak bir proje hazırlandığı belirtildi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin ABD, İngiltere ve Almanya Savunma Bakanlıkları'nın temsilcilerinden oluşan ortak heyeti kabulüyle ilgili başbakanlıktan yapılan açıklamada, toplantıda söz konusu heyet tarafından Peşmerge Bakanlığı ile ilgili hazırlanan 35 maddelik projenin ele alındığı aktarıldı.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti; ABD, İngiltere ve Almanya savunma bakanlıklarının ortak heyetinin desteğiyle Peşmerge Bakanlığı'ndaki reformlar kapsamında bazı adımlar atmayı planlanıyor.

Peşmerge Bakanlığı Dış İlişkiler ve Koordinasyon Sorumlusu Tuğgeneral Hejar İsmail, reform planı kapsamında hazırlanan projenin gelecek hafta Bakanlar Kurulu toplantısında masaya yatırılacağını söyledi.

"BAŞKAN BARZANİ'NİN ONAYINA SUNULACAK"

Projenin, Peşmerge Güçleri'nin profesyonel bir güç halinde yeniden düzenlenmesini öngörüyor.

Projede yer alan önerilerin, Bakanlar Kurulu tarafından değerlendirildikten sonra Başkan Mesud Barzani’nin onayına sunulacağını belirten Tuğgeneral Hejar İsmail, "Projeyi Başkan Barzani ile de görüşeceğiz. Öneriler, Başkan Barzani'nin onayıyla uygulamaya geçecek" dedi.

Bakanlık yetkilisi, söz konusu ülkelerin, Peşmerge Güçleri’nin profesyonel bir şekilde yeniden düzenlenme süreci boyunca destek vermeye devam edeceğini söyledi.