İngiltere İşçi Partisi: Ortadoğu'da Kürtsüz değişim olmamalı.

İngiltere İşçi Partisi Jeremy Corbyn yaptığı açıklamada "Ortadoğu'da Kürtsüz hiç bir değişim gerçekleşmemelidir. Kürtlerin kimlik ve varlığının reddi o ülkelerin kriz yaşamaya devam etmezine sebep oluyor" dedi.

Chatham House'ta konuşan İşçi Partisi lideri "Skykes-Picot gibi anlaşmaların geçtiğimiz yüzyılda Kürtlere büyük zararlar verdiğini" söyledi.
Chatham House nedir? Diğer adıyla Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, 1920'de kurulan, dünya çapındaki güncel meseleleri analiz etmek amacıyla hareket eden, Londra merkezli kâr amacı gütmeyen düşünce kuruluşudur.
İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Yapılan anlaşmalar sebebiyle Kürtlerin kimliği red edildi, halen Kürtler acılar çekiyor. Zaman zaman Kürdistan parçalarını ziyaret ettim. Kürtler kendi toprakların çok kötü muameleler maruz kalmışlar. Onlara karşı savaşılmış. Türkiye hükümetinin Kürt politikasına ve azınlıklara yaptığı baskılar nedeniyle şiddetle karşıtım.

Hepimiz Kürtlere karşı silahların kullanıldığını biliyoruz. Bu da uluslararası devletlerin desteği ile oldu.

Suriye ve Ortadoğu'daki tüm değişimlerde Kürtlerin yerini alması şart. Kürtlerde görüldüğü gibi eğer bir halkın kimliğine varlığına karşı çıkarsan savaş tehlikesi doğacaktır. Biz bir halkın dili ve kimliğinin tanınmasını destekliyoruz."
Harita Günceldir: 13.05.2017 / Sarı Bölgeler Kürtlerin kontrolünde

İŞÇİ PARTİSİ NEDİR?

İşçi Partisi (İngilizce: Labour Party), 20. yüzyılın ilk yıllarından beri Birleşik Krallık'ta sol kanadın en büyük siyasi partisidir.

Bağımsız İşçi Partisi (ILP) ile İşçi Sendikaları Kongresi'nin (TUÇ) işbirliğiyle, 1900'de kurulan İşçi Temsil Komitesi, 1906'da İşçi Partisi adını aldı.