Neçirvan Barzani'den 'toprak bütünlüğü' eleştirisi: Bu güne kadar ne yaptınız da şimdi bunu savunuyorsunuz?

Başbakan Neçirvan Barzani, Kürdistan'ın 'bağımsızlık referandumu'na karşı Irak’ın 'toprak bütünlüğü' yönündeki söylemini eleştirerek "Bağdat, bugüne kadar Irak'ın toprak bütünlüğünü için ne yapmış da şimdi bunu savunuyor?" dedi.


Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat Hükümeti'nin yanlış politikalarının Irak için en büyük tehlike olduğunu ve sorunların çözümünde ciddi adımlar atılmaması durumunda Irak'ın çok büyük tehlikelerle yüz yüze kalacağını söyledi.

Kürdistan’da 'bağımsızlık referandumu'nun gerçekleşmesine dair olarak, Bağdat'ın sürekli toprak bütünlüğü vurgusu yapmasına değinen Başbakan Barzani "Bağdat, bugüne kadar Irak'ın toprak bütünlüğü için ne yapmış da şimdi bunu savunuyor?" dedi.

PKK’nin Şengal’deki varlığının sorunlara yol açtığını ve Bğadat'taki bazı tarafların PKK'ye Şengal'de kalması için baskı yaptığını söyleyen Başbakan Barzani, "Maalesef Bağdat’taki bazı taraflar, Şengal’de kalması için PKK’ye yardım ediyor. Bu yanlış ve Irak’ın menfaatine olmayan bir politikadır. Bu tür politikalar vahim bazı sonuçlara yol açar" diye konuştu.