Musul Operasyonu: Doğu yaka tamam, batı yakasının %90'ı alındı

Musul Operasyonu çerçevesinde Refai mahallesi tamamen alındı. Doğusu tamamen alınan Musul Şehri'nin batısının %10'u IŞİD'in elinde kaldı.

Irak Antiterör Birimi yaptığı açıklamada bir kaç gündür  Refai, 17 Temmuz ve İktisadiyyin mahalleri için operasyon düzenleniyordu.
Irak Federal Polisi Komutanı Şakir Cevdet yaptığı açıklamda Musul'un batısındaki bir gaz ve patlayıcı merkezi; bir köy ve bir ilçeyi IŞİD (DAEŞ)'den aldıklarını söyledi.

Musul'un batısında IŞİD ile mücadelenin devam ettiğini söyleyen Şakir Cevdet, Hasune Köyü ve bir ilçe ve gaz merkezinin ele geçirdiklerini açıkladı.

Irak Federal Polisi Komutanı Şakir Cevdet açıklamasında "İktisadi ve 17 Temmuz bölgelerinin yarısının IŞİD'den alındığını, en büyük patlayıcı imalathanesinin de kontrol altına alındığını" söyledi.

Açıklamada; patlamaya hazır onlarca bombanın imha edildiği de verilen bilgiler arasında.

Musul'un doğusu tamamen alınmış, batısında 3 aydır operasyonlar devam ediyor.

Musul'un doğusu ve batısı, iki farklı dünya! Musul Operasyonu devam ediyor...

7 ay önce Musul Operasyonu'na Kürdistan Peşmerge Güçleri ile başlayan Irak Ordusu'nun Batı Musul operasyonu Peşmergesiz başlatması 3'üncü ayına girmek üzere.

Musul'un batısı ve doğusunda iki ayrı durum var.

Musul'un batısında halkın göç akını devam ediyor siviller acı bedeller ödüyor.

Foto: Musul, Batı Yakası

Musulun doğusuda ise; Yaşam normale dönmeye başladı, halk yerleşmeye başladı bile.

Foto: Musul Doğu Yakası
Musul'un batı yakasında gerçekleşen operasyon doğusunda göre çok daha zorlu geçiyor. Operasyon uzadıkça can kayıpları ve trajediler artıyor.

Operasyonda en büyük bedeli siviller ödüyor. Savaş alanından kaçan siviller Kürdistan Bölgesi'ndeki kamplara sığınıyor. 

Savaşın olduğu mahallerden güvenli mahallelere kaçan halk farklı bir sorun ile karşılaşıyor; Su ve gıda yokluğu. Onun için güvenin olduğu, tüm imkanların sağlandığı Kürdistan'a yöneliyorlar.
Güncel Harita: 12.05.2017 - Sarı: Kürtler, Kırmızı: Irak, Siyah: IŞİD
Musul'un doğusunda ise hayat normale dönmeye başladı. Açılan pazarlar hayli kalabalık. Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan Musullu Kürtler de buraya dönmeye başladı. Kürdistanlı tüccarlar buraya ticaret için gidip geliyor, yakınları olanlar ziyaret için gidiyor.

Musulun doğusundaki halkın derdi, tasası batı yakasındaki durumun düzelmesi, yakınlarının selamet içinde olmasıdır.