Mesrur Barzani: Bizim PKK ile sorunumuz yok, PKK'nin bizimle var

ABD'deki seminerde Mesrur Barzani'ye Şengal'de PKK (YBŞ) ile sorun soruldu. Kürdistan Güvenlik Müsteşarı Mesrur Barzani Kürdistan Bölgesi'nden üst düzey bir heyetle Washington'a gitti. Bir dizi görüşme ve seminerler gerçekleştiriyor.

Mesrur Barzani ABD ve uluslararası çapta etkili The Heritage Foundation'da düzenlenen seminerde konuştu.

Mesrur Barzani 23 Mart 2016'da Avrupa Parlamentosu konuşmasında "PKK terör örgütü değil, Kürtleri koruyor onun için terör listesinden çıkarın" demişti.

Amerikanın Sesi'nde gazetecinin Kürdistan Hükümeti ile PKK arasında, Şengal'de (Sincar) baş gösteren sorunu sorması üzerine Mesrur Barzani şu cevabı verdi:

"Bizim onlarla sorunumuz yok, onların bizimle sorunu var. Sorunlarını bizim bölgemize taşıyan onlar. Kürdistan'ın yönetim ve egemenliğine saygı göstermelerini bekliyoruz.

Bizi dinlemelerini yada Şengal halkını dinlemelerini istiyoruz. Ezidilerin bütün kurumları, halkı PKK'den bölgeyi terketmesini istiyor.

Elimizde isimleri var, oraya başka bölgelerden gelen, Şengalli olmayan PKK'liler var.

En iyi çözüm Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve bölge halkının kararına saygı göstermeleri, bölgeyi barış içinde bırakmalarını, yeniden inşa etmemize izin vermeleridir."

İlgili Haber: YBŞ: Iraklı kimliğimizi korumak için Kürdistan ile savaştık - VİDEO

Mesrur Barzani'nin diğer konuşmaları:
Tıklayın - IŞİD ile Mücadele'de Kürdistan'ın rolü, IŞİD sonrası ne olacak?
Tıklayın - Kürdistan ekonomik olarak bağımsızlığa hazır mı? Barzani cevapladı