Mesrur Barzani ABD Savunma Bakanlığı'nda; İncirlik'e alternatif mi aranıyor?

ABD ziyaretini sürdüren Kürdistan Bölgesi Heyeti, Pentagon’da (ABD Savunma Bakanlığı) üst düzey yetkililerle IŞİD ile mücadele ve sonrasını görüştü. Öte yandan bu görüşmelerde Kürdistan Bölgesi'nde ABD'nin bir askeri üs kuracağının da konuşulduğu öne sürüldü. 


Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani ve beraberindeki heyet ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da üst düzey yetkililerle bir araya geldi. Görüşmede IŞİD ile mücadele ile ABD-Kürdistan ilişkilerinin ele alındığı öğrenildi.

Mesrur Barzani dün de IŞİD karşıtı küresel koalisyonda ABD Başkanı Donald Trump’ın özel temsilcisi Brett McGurk ile de buluşmuş IŞİD ile mücadele ve bölgedeki son gelişmeler masaya yatırılmıştı.

Kürdistan heyeti, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H. R. McMaster, Donald Trump’ın Başdanışmanı Jared Kushner ve diğer üst düzey yetkililerle bir araya gelmişti.

Öte yandan Habertürk yazarı Serdar Turgut gazetedeki yazısında, IŞİD'in bölgeden tamamen temizlendikten sonra Kürdistan Bölgesi'ne bir Amerikan üssü kurabilecekleri teklifini sunduğunu belirtti.

Serdar Trugut'un yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkan Trump’la gerçekleştirdiği zirveden saatler sonra, Mansur Barzani başkanlığındaki bir Kuzey Irak Kürt heyeti, Beyaz Saray’da temaslar yaptı.

Heyet, Başkan’ın Ulusal Güvelik Danışmanı H.R. McMaster, Milli Güvenlik Danışmanı Tom Bossert ve Başkan’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner ile görüştü.

Gelen bilgilere göre görüşmelerde en önemli gündem maddesi, Kürtlerin Amerika’ya eğer isterlerse DEAŞ bölgeden tamamen temizlendikten sonra Kuzey Irak Kürt Bölgesi’ne bir Amerikan üssü kurabilecekleri teklifi olmuş.

Amerika için bu önemli; çünkü Amerikan yönetimi bir süredir İncirlik Üssü’ne alternatif konuşlanma yeri arayışı içindeydi."

Serdar Turgut yazısında Kürdistan Heyeti'nin 'askeri üs' teklifinin "İncirlik'e alternatif" olmadığını şöyle yazdı:

"Türkiye’yle ilişkileri iyi olan Barzani heyeti, bu tekliflerinin İncirlik’e alternatif oluşturma çabası olmadığını da açıkladı. Bu konuda hassaslar, yanlış anlamalar olmasın istiyorlar. Ancak Washington’daki yetkililer, bu aşamada bunun akla gelmemesinin imkânsız olduğunu söylüyorlar. Buna rağmen yine aynı yetkililer, Barzani heyetinin “İncirlik’e alternatif değil” sözlerinde samimi olabileceğini de söylediler."