Kürdistan İçişleri Bakanlığı'ndan istifa eden vali hakkında açıklama

Foto: Vali Serdar Qadir istifa ettiğini açıklarken
Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakalığı'ndan Sami Celal, Sülemaniye valisi Serdar Kadir'in istifa başvurusu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklama'da Serdar Kadir'in istifa dilekçesinin bakanlığa ulaştığını, istifanın onaylanmasının beklendiğini söyledi.

Açıklamada "Eğer siyasi olarak çözüm bulunamazsa, yasalara göre adım atılacak" denildi. Nitekim Kürdistan Bölgesi'nde çok geniş ve güçlü yetkilere sahip olan vali seçimle gelir ve siyasi bir durumdur.

Açıklamada yardımcısı Aso Kerim'in seçime kadar başa geçmesi yada Vilayet Meclisi'nin kendi arasından yeni bir valiyi seçmesi önerildi.

Kürdistan İçişleri Bakanlığı açıklamasında, valinin yetkilerinin kısıtlandığına ilişkin haberlerin doğru olmadığı, tüm valilerin eşit yetkiye sahip olduğu ve bunun anayasal güvence olduğu açıklandı.

IŞİD (DAEŞ) savaşı öncesinde Süleymaniye halkı Kürdistan'a karşı isyan etmesin diye, Kürdistan'ın tüm bütçesi ikiye bölünürdü. Bu bütçenin yarısı Süleymaniye Vilayeti'ne diğer yarısı da tüm Kürdistan'a veriliyordu. Nitekim Kürtlerin ilim ve aydınlık merkezi olarak kabul edilen, Süleymaniye Vilayeti ileri gelenleri, yönetimi ve siyasileri bir çok defa kenti Kürdistan'dan koparıp Irak'a bağlamakla tehdit etmişti.

Ancak ağır savaş ve mülteci yükü altında kalan tüm Kürdistan Bölgesi büyük sıkıntılar yaşıyor.