Kürdistan Bölgesi’ne Güney Afrika'dan 'yatırım' isteği

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Güney Afrika'nın Ürdün Büyükelçisi John Davies ile Erbil'de bir araya geldi.


Başbakan Neçirvan Barzani, Güney Afrika Ürdün Büyükelçisi John Davies'i Erbil’deki ofisinde kabul etti. İkili ilişkilerin ana gündem maddesi olduğu görüşmede bölgedeki gelişmeler ile Peşmerge Güçleri'nin IŞİD karşısında yürüttüğü mücadele ele alındı.

Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge'nin IŞİD'e karşı verdiği mücadele hakkında çok şey duyduğunu belirten Büyükelçisi John Davies, Peşmerge Güçleri'nin IŞİD'e karşı yürüttüğü kahramanca mücadele ile insanlığın savunma gücü sembolü haline geldiğini söyledi.

Güney Afrika Büyükelçisi, bölgede yatırımcılar için "son derece büyük fırsatlar" bulunduğuna dikkat çekerek, ülkesinin iş insanları ve yatırımcılarını Kürdistan Bölgesi’ne yatırım yapmaya teşvik ettiğini dile getirdi.


Büyükelçi, Güney Afrika’nın Irak’ta bir büyükelçiliğinin olmamasına rağmen, Güney Afrikalı yetkililerin Kürdistan Bölgesi ile iyi ilişkiler içerisinde bulunduğunu ve bu ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini dile getirdi.

Görüşme sonrasında bir açıklama yapan Başbakan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin dünyadaki tüm ülkelerle her alanda en iyi şekilde ilişkiler kurmayı arzuladığını belirterek, Güney Afrika ile de iyi ilişkiler geliştirme umudunu taşıdıklarını söyledi.

Güney Afrika ile ilişkilerin gelişmesi için her türlü yardıma hazır olduklarının altını çizen Başbakan Barzani, Güney Afrikalı iş insanları ve yatırımcıların yatırım amacıyla Kürdistan Bölgesi’ne gelebileceklerini belirtti. (BasNews)