Kürdistan Bağımsızlık Referandumu'nda kimler oy kullacak, nereleri kapsayacak?

Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Cafer İbrahim, Kürdistan Bağımsızlık referandumu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Rudaw'a konuşan Cafer İbrahim şu ifadelere yer verdi:

"Referandum Kürdistan halkının referandumudur, sadece Kürdistan Bölgesi’nin değil. Kürtler Irak’ın hangi bölgesinde olursa olsun; hatta yurtdışında yaşayan, Küridistan Bölgesi ile Irak vatandaşları oy kullanabilecek. 

Tartışmalı bölgelerle ilgili olan 140. Madde sonuçlanmıştır. "

ZERnot: Kerkük ve Şengal gibi daha önce Kürdistan Bölgesi'ne bağlı olmayan bölgeler 'tartışmalı bölgeler' olarak adlandırılıyor. Irak Anayasası'nın 140. maddesine göre halk referanduma giderek Irak veya Kürdistan'ı tercih edecekti. Ancak Kürdistan'a bağlanmasına kesin gözü ile bakılan bu bölgelerde, Irak Hükümeti referandum hakkına engel oldu. IŞİD geldikten sonra Irak ordusu çekildi, Peşmerge kontrol altına alıdı.

Cafer İbrahim açıklamasıda "O bölgelere neler olduğunu görüyoruz. Irak Hükümeti 2014’te buralardan çekildi, Peşmerge tarafından korundu. Şimdi de o bölgeler Kürdistan Bölgesi ile bir bütündür. Üzerinde müzakere yürütülen bölgeler değildir. Bu yüzden referandumun o bölgeleri de kapsaması doğaldır." ifadelerini kullandı.

"Tartışmalı bölgelerde referandum yapılması hakkında Irak Hükümeti ile bir görüşme yaptınız mı?" sorusuna karşılık Cafer İbrahim şöyle dedi:

"Bu sorun için Erbil ile Bağdat arasında görüşmeler gerçekleştirilip, anlaşma sağlanmalıydı. Sudan örneğinde olduğu gibi. Kuzey ve güney Sudan arasında anlaşma yapıldı. Şu aşamada Bağdat’la bu tür bir anlaşma yapılması mümkün değil. Erbil - Bağdat arasında güven olmadan böyle bir anlaşma yapılamaz. Yani Kürdistan halkının görüşüne başvurulmalı. Yine Bağdat’ta, Irak Anayasası’na saygı duyacak bir akıl hakim olmalıydı. Referanduma saygı duyulmalıydı. O zaman böyle bir anlaşma daha kolay olurdu."