Erbil Asayişi, 'Yabancı PKK / YPG'liler tutuklandı" haberleri doğru değil

PKK'ye ait haber ajansları ve televizyonlarda geçen "KDP'nin alıkoyduğu enternasyonalist savaşçılar" haberinin gerçekleri yansıtmadığı ortaya çıktı. Erbil Emniyet Müdürü Tarık Nuri yaptığı açıklamada PKK veya YPG'lilerin Kürdistan'da yakalandıklarına ilişkin haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Tarık Nuri açıklamasında; IŞİD saldırıları başladığından beri değişik ülkelerden kişilerin YPG saflarına katılmak için Kürdistan Bölgesi'nden geçtiği, bugüne kadar hiç kimsenin yakalanmadığını söyledi.

Peşmerge yetkilisi Rizgar Mirza ise açıklamasında; 'Bu tür haberlerin Kürdistan devletleşmesine karşı psikolojik harp amacını taşıdığını,  Kürtlerin bilinçaltını ilan edilecek Kürdistan Devleti'ne karşı savaşa hazır etmek amacı ile yapıldığını, fitneciliğe itibar edilmemesi gerektiğini' söyledi.

Söz konusu haberde "Rojava'da DAİŞ'e karşı savaştıktan sonra ülkelerine dönmek isterken KDP tarafından alıkonulan 9 enternasyonalist savaşçının 7'sinden haber alınamıyor." ifadeleri kullanılmıştı.

Ancak söz konusu haberlerde "Neden gözaltına alındıkları belirtilmiyor. Yine bırakılıp bırakılmadıklarını da bilmiyoruz." diyen PKK medyası, aynı haber içinde nereye götürüldüklerini, akibetlerini bilmediklerini, "Rojava'da kendileri ile savaşan IŞİD tutukluları ile aynı hücreye konuldular" şeklinde yazdı.

Bu haber üzerine "Madem nereye götürüldüklerini, akibetlerini hiç bilmiyorsunuz, IŞİD teröristleri ile aynı hücreye konulduklarını nereden biliyorsunuz?" sorusu akla geliyor.

Üstelik Rojava'da savaşan IŞİD teröristleri ile beraber aynı hücreye konulduklarını bilmek için, o teröristlerin isimlerini ve nerede tutuklu bulunduklarını da bilmek lazım.

Söz konusu 'Enternasyonalist Savaşçıların' isimlerinin Callum Ross (Rizgar Çiya), Ozgan Ozdil (Dêrsim Agir), Anthonî Degatto (Rustem Fist), Justin Schnepp (Şervan Agir),  ABD’li Damien Rodriguez (Şêrzad Azad), İspanyalı Fernando Sanches Grassa (Çiya Azadî) olduğu kaydedildi.