Kürdistan Alimler Birliği'den gayrimüslimleri hedef gösteren Şiiler Vakfı'na tepki!

Irak Şiiler Vakfı Başkanı'nın, "Irak'ta yaşayan İslam dışındaki diğer dinlerin kafirlik"le nitelenen açıklaması Kürdistan Alimler Birliği tarafından tepkiyle karşılandı.


Kürdistan Alimler Birliği, Irak'ta yaşayan İslam dışındaki diğer dinlerin kafirlikle nitelenen Şiiler Vakfı Başkanı'nın açıklamasının Hristiyan ve diğer inançlara karşı verilecek savaşın helal olarak tanımlanmasına karşı bir açıklama yapmayı dini ve insani bir ihtiyaç olarak gördüklerini belirtti.


Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

1-Irak tarihi boyunca hiçbir hükümet hatta Kürtlerin ve Iraklı vatandaşların kanına giren Saddam rejimi de dahil şu ana kadar Hıristiyan, Sabi ve diğer dini azınlıklara karşı bu kadar pervasızca saldırmamıştı. Bu açıklamalar Irak Hükümeti'ni ve Şii kurumlarını büyük bir sorumluluk altına koyar. 

2-Bu açıklamalar tamamıyla IŞİD'in son iki yıl içinde Irak halkına karşı geliştirdiği saldırı yöntemleridir. Böylesi saldırıların önü alınamazsa Irak'ın geleceğini karartacaktır.

3- Bu açıklamalar bütünüyle Hz. Muhammed'in 'Size acı verenler, sanki bana acı çektiriyorlar' sözleriyle farklı dinlerin savunuculuğunu yaparak bütün Müslümanları da diğer dinleri korumaya davet etmişti. Böylelikle dinler arası hoşgörüyü içeren bir anlaşmaya imza atmıştı. 

4-Birlikte, özgürce yaşama anlayışı İslam aleminde yeni bir şey değildir. Hemen hemen her Müslüman ülkede farklı dini inanç ve mezhepler hep var olmuştu. Söz konusu saldırılar İslam Alemi için yabancı şeylerdir.

5- Bütün ulus, mezhep ve farklı bileşenlerin huzurunda açıkça belirtiyoruz ki o halkların birlikte yaşamasına karşı sorumsuzca yapılan açıklamaları reddediyoruz. Herkesime böylesi hayır ve bereketi olmayan, tamamıyla yıkımı hedefleyen açıklamaların etkisinden uzak durmaya çağırıyoruz. (BasNews)