Kulis: Topbaş'ın yerine Binali Yıldırım...

CHP milletvekili Barış Yarkadaş'ın gündeme getirdiği ve Sabah gazetesi yazarı Melih Altınok'un da öneri olarak köşesine taşıdığı Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığının, AK Parti kulislerinde de yüksek sesle konuşulmaya başlandığı söyleniyor.


Başbakan Binali Yıldırım'ın partili cumhurbaşkanlığı sistemi sonrası yeni görevi şimdiden merak konusu olurken, AK Parti kulislerinde Yıldırım için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı gündeme geldi.

İlk olarak CHP'li vekil Barış Yarkadaş'ın gündeme getirdiği iddia, Sabah yazarı Melih Altınok tarafından da öneri olarak dile getirilmişti.

Cumhuriyet'ten Erdem Gül'ün haberine göre, AK Parti'de Topbaş’ın yerine güçlü bir ismin İstanbul’a aday yapılması görüşü benimsendi. Bu yaklaşım çerçevesinde, Başbakan Binali Yıldırım’ın ismi parti kulislerinde konuşulmaya başlandı. Binali Yıldırım, AK Parti’nin kazanma şansı olmamasına karşın oylarını yükseltebilmesi hedefi ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmişti.

Bir erken seçim olmaması ve seçimlerin planlandığı gibi 2019 Kasım’ında yapılması durumunda yerel seçim altı ay önce olacağı için Yıldırım’ın istifa ederek yerel seçimlerde aday olması gerekiyor. Bu durumda yerel seçimlerden sonraki 6 aylık süre için başka bir AK Parti’li başbakanın başkanlığında yeni bir hükümetin kurulması gerekiyor.