İslami Birlik: Kürtlerin devletsiz kalma sebebi Kürtlerin kendisidir

İslami Birlik Partisi (Yekgirto) Yöneticisi Hadi Ali yaptığı konuşmada "Bir Kürt devletinin kurulmaması Kürtlerin yöneticileri, parti ve oluşumları yüzündendir. Kürtler kendi devletlerini dayatabilirdi" dedi.

Salahaddin Üniversitesin'de düzenlenen Kürdistan Bağımsızlık Paneli'nde konuşan Hadi "Bugün Kürtler kendi devletini dünyaya dayatmalıdır" dedi.
Foto: Hadi Ali, İslami Birlik Partisi Yöneticisi

"İSLAMİ OLARAK KÜRTLERİN DEVLET KURMA HAKKI VAR"

"Kürtlerin diğer dünya halkları gibi kendi devletini kurmaya hakkı var, İslami olarak da Kürtlerin kendi devletini kurmaya hakkı var, buna hiç bir engel yok" diyen İslami Birlik Partisi yöneticisi Hadi Ali şöyle dedi:

"SORUMLUSU KÜRTLERİN KENDİSİDİR"

"Biz neden yapamadık, Araplar yaptı biz niye yapamadık!? Bunu irdelememiz lazım. Kürt siyasi tarihi üzerine master yapmış biri olarak, çok araştırdım, merakla inceledim ve gördüm ki bunun asıl sorumlusu tarihte hatalı Kürt oluşum ve partileridir; Kürtlerin kendisidir. Gerektiği gibi kendilerini farz kılmadılar (dayatmadılar)

YAVUZ SULTAN SELİM ÖRNEĞİ

Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim Kürtlerle anlaştığı zaman, kendilerini yönetmeye hazır değillerdi, Yavuz Sultan Selim'in gönderdiği yöneticiyi beklediler. Hep böyle yaptılar.

Onun için bugün devletimiz yoksa bunun sebebi Kürtlerin kendisidir, Kürt oluşum ve partileridir.

İslami olarak Kürtlerin devlet kurmasının önünde hiç bir engel yoktu."