"IŞİD sonrasında bile ABD Rojava'yı terk etmez"

Pentagon'nun (ABD Savunma Bakanlığı) eski yöneticilerinden Michael Maloof, ABD'nin Batı Kürdistan'da (Rojava) askeri üs kurması burada uzun süre kalmak istediği anlamına geldiğini belirtti.


Russia Today'a konuşan Pentagon eski yöneticilerinden Michael Maloof, ABD'nin Rojava'da askeri üs kurarak burada uzun süre kalmak istediğini açıkladı.

Daha önce Pentagon'da üst düzey yöneticilik yapmış olan Michael Maloof, ABD'nin YPG ile ilişkilerinin doğal olduğunu belirterek, ABD'nin IŞİD’e karşı zafer kazanmak için Kürtlerden yardım almaktan ve YPG’yi silahlandırmaktan başka çaresinin olmadığını söyledi.

ABD'nin IŞİD’le savaşı sona erdikten sonra da Rojava'yı (Batı Kürdistan) terk etmeyeceğini savunan Maloof, ABD'nin Rojava'da daimi olarak kalmanın şartlarını oluşturmak için burada bir askeri üs kurma niyetinde olduğunu söyledi.

Rojava bölgesinde askeri üs kurmanın Washington açısından doğal olduğunu belirten Maloof, Saddam’ın devrilmesinden sonra Irak’ı terk eden ABD'nin Irak tecrübesini göz önünde bulundurarak Kürtlerin yardımıyla Irak ve Suriye’deki konumunu güçlendirmek istediğini öne sürdü.

Michael Maloof, ABD'nin Kürtlerle işbirliğinin Ankara ile Washington ilişkilerinde geçici olarak soğukluğa neden olacağını, ancak bunun kalıcı olarak bir kopuşa neden olmayacağını da belirtti.