İran yasağı sonrası Kürdistan’da yerli çimentoya talep arttı

IŞİD'in Musul işgali sonrası yaşanan düşüş sonrası, Kürdistan Bölgesi’nde geçen yıla oranla çimento üretimi yüzde 8 artarak, 5 milyon 200 bin tona ulaştığı belirtildi.


Kürdistan Bölgesi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre, geçen yıla oranla çimento üretimi yüzde 8 artarak, 5 milyon 200 bin tona çıktı. İran’dan çimento ithalinin yasaklanması ve gümrükte vergi artışına gitmek yerli çimento pazarında hareketlilik oluşturdu.

IŞİD’den kurtarılan bölgelerde yeniden inşaya başlayan bölge halkı, Kürdistan Bölgesi’nde üretilen çimentoyu tercih ediyor.
 
Kürdistan Bölgesi’nde yılda toplam 15 milyon ton üretim yapan 6 çimento fabrikası bulunuyor.

Söz konusu üretim, iç piyasa ve Irak’ın talebini karşılayabiliyor. Geçmiş yıllarda 1 ton çimento 50 dolardan satılırken, bu yıl çimentonun tonu 52 dolardan alıcı buluyor.

Rudaw’a konuşan Mass Çimento Müdürü Ömer İsmail, "Çimentoya talep böyle giderse daha fazla üretim yapılabilir. Özellikle Enbar ve Ninova bölgelerinin inşa çalışmalarından dolayı oldukça iyi satış yapılıyor" diye konuştu.

IŞİD ile yaşanan savaş sonrası Kürdistan Bölgesi’ndeki projelerde yüzde 70 düşüş yaşanmıştı ancak kurtarılan bölgelerle beraber pazarda da hareketliliğin yeniden başladığı belirtildi.