Iraklı Şii lider El-Hekim: Kürtleri 'bağımsızlık' konusunda kimse durduramaz

Irak Şii Ulusal İttifak Başkanı Ammar El-Hekim, 'bağımsızlık referandumu'nun gerçekleşmesi durumunda Kürt kamuoyunun bağımsızlık talebinin önüne kimsenin geçemeyeceğini ve bağımsızlığın mutlaka ilan edileceğini belirtti.


Irak Parlamentosu'ndaki Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) grubu ile Şii Ulusal İttifak grubu arasında yapılan görüşmede, Şii lider El-Hekim’in bağımsızlık referandumu yapılması durumunda Kürt kamuoyunun bağımsızlık talebinin önüne kimsenin geçemeyeceğini ayrıca bağımsızlığın mutlaka ilan edileceğini söylediği belirtildi.

Görüşmeye ilişkin BasNews'e açıklamada bulunan Kürt vekil Dr. Eşref Caf, PDK grubu olarak, Ulusal İttifak Başkanı Ammar El-Hekim ve diğer İttifak temsilcileriyle bir araya geldiklerini ve 'bağımsızlık referandumu'nun ana gündem maddesi olduğunu söyledi.

Caf, görüşme sırasında Iraklı Şii lider El-Hekim’in, "Bazıları bağımsızlık referandumu yapılsa bile, bağımsızlık ilan edilmeyeceğini belirtmekte. Buna inanılması çok güç çünkü referandumdan evet çıkması halinde artık hiç kimse Kürt kamuoyunu bu konuda ikna edemez. Yuvarlanan bir kartopu misali Kürt toplumu içinde tepkiler çığ gibi büyür ve Kürt yetkililer o zaman mecburen bağımsızlık ilan eder" dediğini belirtti.

Öte yandan El-Hekim, Kürdistan Bölgesi Yönetimi ile Irak Merkezi Yönetimi arasındaki sorunların diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasını istediği de belirtildi.