Irak Başbakanı: Bağımsızlık Kürtlerin hakkı dedi ardından çark etti

Irak Federal Parlamentosu'nda bulunan KDP grubu milletvekilleri Başbakan Haydar Abadi ile görüşerek, Kürdistan Bağımsızlık Referandumu'na engel olmamasını istedi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Irak milletvekili Erdelan Nurettin yaptığı açıklamada "Başbakan Abadi ike bağımsızlık referandumu, Erbil-Bağdat ilişkilerini konuştuk. Abadi'den referanduma razı olmasını, Kürdistan halkının tercihinin önüne geçmemesini, bunu pozitif bir gelişme olarak değerlendirmesini" istedik dedi.

Abadi referandum süreci ve sonrasında bölgedeki olası tehlikelerden bahsetti, ancak Referandum'a engel olmayacağını, ikili ilişkilerin bozulmasına sebep olmayacağını söyledi.

Abadi'nin danışmanı Ali Attar yaptığı açıklamada "Haydar Abadi görüşme sırasında bağımsızlığa onay vermediğini; Tüm sorunları yasalara göre diyalogla çözülmeli. Kürtler'in bağımsızlık talebi yendi değil, yıllardır var" dedi.

KDP grubu ile beraber Abadi ile görüşen Eşweq Caf yaptığı açıklamada "Abadi bize görüşme sırasında referandum ve bağımsızlık Kürtlerin hakkıdır dedi" ifadesini kullandı.

Abadi'nin toplantı sonrası, bazı güçler tarafından sıkıştırıldığı tahmin ediliyor.