Kürtler ve Türkmenler Hurmatu sorununu Şii Merciler'e taşıyor


Irak Hükümeti'nden umudunu kesen ulusalcı Kürtler ve Şii mezhepçi Kürtler ile Türkmenler, Hurmatu anlaşmazlığını Necef ve Kerbala'daki Şii İmamlara taşıyor. Hurmatu'daki (Tuzhurmatu) İki taraf sorunların çözülmesi için ellerindeki belgelerle Şii İmamlar'a gidecek.

Kürtler ve Şii Türkmenlerin yaşadığı Tuzhurmatu, IŞİD (DAEŞ)'den alındıktan sonra, büyük bir sorunla karşı karşıya geldi. İran'ın desteklediği Şii Haşdi Şabi bünyesindeki Türkmenler ile Kürdistan Bölgesi'ne bağlı Peşmerge güçleri karşı karşıya geldi.

İki güç arasında zamana zaman çatışma da çıkabiliyor.

Türkmenler ile Hurmatu'daki YNK'li yöneticiler sorunu Necef ve Kerbela'deki Şii Merci'lere taşıyor. Bunun sebebi de aslında Irak'ı Şii Mercileri'nin yönetmesidir.

Şii Haşdi Şabi yönetimindeki Kürt asıllı Seyd Eli Haşim konuşmasında Celal Talabani'nin bir sözüne atıfta bulunarak Irak'ta sorunların, hükümet değil ancak merciler tarafından çözülebileceğini söyledi; Geçmiş tecrübelerin de bunu gösterdiğini kaydetti.

Kürtler de elindeki belge ve taleplerle Irak Yüksek Şii Merci Ali Sistani'nin temsilcisi ile görüşmek için Kerbela ve Necef'i ziyaret edecek.

YNK'nin Hurmatu yöneticisi Hurmatu sorununun ancak Şii Merciler tarafından çözülebileceğini söyleyerek "Çünkü Irak'ı merciler yönetiyor" dedi.

Kürdistan tarafı Kerkük sınırındaki Hurmatu'daki tüm bileşen-azınlıkların yasal hakları ile kendini yönetmesini savunurken, Şii Haşdi Şabi mezhepçi bir egemenlik kurma çabası içinde.