Hükümet'ten Modern Kürdistan Ordusu açıklaması; ABD, İngiltere ve Almanya

Kürdistan Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizeyi yaptığı açıklamada Peşmerge'nin modern orduya dönüştürülebilmesi için ABD, İngiltere ve Almanya ile bir anlaşma imzalayacaklarını açıkladı.

Bu girişim ile Modern Kürdistan Ordusu Kurulacak.

Açıklamada söz konusu anlaşmanın bakanlar kuruluna sunulmasından sonra Kürdistan Başkanı'na takdim edileceği kaydedildi.

"Söz konusu anlaşmaya göre Kürdistan Peşmerge güçleri askeri idare, teknik beceri, eğitim, gelişim, modern silahlarla donatma, mali yönetim gibi konularda modernize edilecek" denildi.

ZERarşiv'den ilgili haber (7 Mayıs 2017):

Üç dünya devinden uluslararası düzeyde profesyonel Peşmerge kararı

Kürdistan Bölgesi, uluslarası düzeyde yeni bir profesyonel askeri güç oluşturuyor. Bugün Kürdistan Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani uluslarası güçlerle bir toplantı yaptı, söz konusu karar alındı.

Uluslararası Koalisyon Güçleri'nden İngiltere, Amerika ve Almanya ortak profesyonel askeri danışman ve eğitmen ekibini Kürdistan Peşmerge Bakanlığına yönlendirdi.

Bu girişimin amacı Kürdistan Peşmerge Güçleri'ne öncülük edecek profesyonel bir askeri birliğin kurulmasıdır.

Video: Peşmerge Antiterör:
Peşmerge (پێشمه‌رگه, Pêşmerge); kelime anlamı savaşçı veya fedai. Pêş, Kürtçede Önce; merg ise ölüm anlamına gelir. Peşmerge, ölümün önünde gidenler, ölümüne anlamındadır. Silahlı Kürdistan güçlerine verilen isimdir.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin resmi ordusudur. Bunun yanısıra diğer Kürdistan parçalarında da mücadele eden Kürt partileri Peşmerge ismi ile mücadele eden savaşçılar var.

Peşmerge, hangi ulustan olursa olsun Kürdistan için savaşan birliklere verilen isimdir. Örneğin Türkmen ve Arap Peşmerge birlikleri de var. Nitekim Mustafa Barzani partisinin adının Kürt Demokrat Partisi olarak konulmasına kızmış, adının Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) olarak değiştirilmesini, aksi takdirde bu partide yer almayacağını söylemişti. Bunu da "Biz sadece Kürtler için değil tüm Kürdistanlı uluslar için mücadele ediyoruz" şeklinde açıklamıştı.

Bu isim ilk olarak 1945 yılında kurulan Kürdistan Cumhuriyeti'nde kullanıldı.