HDP olağanüstü kongreye gidiyor; Yüksekdağ'ın yerine gelecek isim...

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği ve parti üyeliğinin düşürülmesi sonrasında, parti zorunlu olarak olağanüstü kongreye gidiyor. 


HDP Parti Meclisi (PM) , Merkez Disiplin Kurulu ile Uzlaştırma Kurulu için de isimleri belirlenecek.

HDP, Yüksekdağ’ın yerine gelecek isim konusunda kendi içinde değerlendirmeleri sürdürürken, kulislerde MYK üyesi ve Çalışma Yaşamı, Emek ve Sendikalarla İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemkalbay’ın adı öne çıkıyor. Kemalbay, halen Yüksekdağ’ın görevini vekaleten yürütüyor.

Çalışmalara ilişkin açıklamada bulunan HDP Basın ve Yayından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, 20 Mayıs’ta zorunlu olarak 3. Olağanüstü Kongre yapacaklarını belirterek, "Kongrenin esas nedeni eş genel başkanımız Figen Yüksekdağ’ın üyeliği ve milletvekilliği düşürüldü, biz o nedenle tüzüğümüzün de öngördüğü gibi bir eş genel başkan seçimi yapmamız gerekiyor Bunun için bir kongre yapacağız ama bu sadece eş genel başkan seçimi değil, Parti Meclisi (PM), Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaştırma Kurulu var. Eksikliklerimizi tamamlayan bir seçim yapacağız" diye konuştu.