HDP'nin olağanüstü kongresi bugün; Yeni Eş Başkan Kemalbay mı?

Bugün olağanüstü kongresi olan HDP'nin, eş genel başkan için yapılan görüşmelerde Serpil Kemalbay’ın ismi öne çıkarken, kongre izleyicisiz gerçekleşecek.


HDP’de eş genel başkan için yapılan görüşmelerde Serpil Kemalbay’ın ismi öne çıkarken, olağanüstü kongre bugün izleyicisiz olacak.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, HDP’de Figen Yüksekdağ yerine eş genel başkan olacak ismin belirlenmesinde hem parti yönetiminde hem de bileşenler arasında yaşanan tartışmaların ardından MYK üyesi Serpil Kemalbay’ın ismi öne çıktı.

HDP’nin olağanüstü kongresi bugün yalnızca delege üyeleri ve parti yönetiminin katılımıyla izleyicisiz bir şekilde Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

HDP, Yüksekdağ’ın parti üyeliğinin düşürülmesinin ardından parti tüzüğü gereği gerçekleştirilmesi gereken olağanüstü kongre bugün yapılacak.

Parti içinde yeni eş genel başkan olacak kişinin sol siyasetten gelen bir isim ve Türk olması gibi kriterlerin olması gerektiği dillendirilirken, parti içinde öne çıkan bir başka görüş ise partinin olağanüstü bir dönemden geçtiği için bu kriterlere uygun bir isim üzerinde ısrar edilmemesi olmuştu.

Üç haftadır yeni eş genel başkan olacak isim üzerinde çeşitli tartışmalar yürütülürken, parti içindeki bileşenlerin bu konuda görüş ayrılıkları yaşandığı da öğrenildi. Bazı isimlere teklif gittiği ancak bu isimlerin bu görevi kabul etmediği de belirtildi.

Parti kulislerinde eş genel başkan olacak isim üzerinde son ana kadar mutabakat sağlanamadı.

Edinilen bilgiye göre, bugüne kadar HDP Grup Başkan Vekili Filiz Kerestecioğlu, HDP MYK üyesi olan ve halen eş genel başkan vekilliği görevini yürüten Serpil Kemalbay ve HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ve HDP bileşenleri arasında yer alan Tülay Hatimoğulları’nın isimleri konuşuluyordu.

Son ana kadar yapılan tartışmalarda Kemalbay’ın ismi öne çıktı. Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesi ardından Serpil Kemalbay, eş başkanlık görevine vekâleten getirilmişti.

SERPİL KEMALBAY KİMDİR?

Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesinin ardından eş başkanlık görevine vekaleten getirilen Serpil Kemalbay, Çalışma Yaşamı ve Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı görevini yürütüyordu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olan Kemalbay, Sosyalist Dayanışma Platformu içinde yer aldı. 1997 yılında Dayanışma Evlerinin kurucuları arasında yer alan Kemalbay, 2007’de güvencesiz işçilerin örgütlenmesi ve hakları için çalışan BATİS’in (Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası) İstanbul’da ve Trakya’da çalıştı.

Sendikalarda iş güvenliği ve işçi sağlığı üzerine, özellikle kadın işçilerin hakları konusunda danışmanlık yapan Kemalbay, 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’nin İstanbul 1. Bölge milletvekili adayıydı.