HDP kongresinde Demirtaş’ın 'barış planı' açıklanacak; PKK'ye somut çağrı...

HDP’nin 20 Mayıs’ta yapacağı kongrede partinin tutuklu Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 'barış planı'nın okunacağı ve PKK'ye yönelik önemli çağrılar yapacağı öne sürülüyor.


Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, HDP’nin 20 Mayıs’ta yapacağı kongrede ya da sonrasında açıklanacak 'demokratikleşme ve barış planı'nın doğrudan Selahattin Demirtaş tarafından hazırlandığı ve Demirtaş’ın bu kapsamda PKK'ye somut çağrılar yapacağı parti kulislerinde konuşuluyor.

Kulislerde Demirtaş'ın uzun süredir cezaevinde çalışma yürüttüğü, 'barış planı'nın içeriğinde çok güçlü mesajların yer alacağı da söyleniyor.

FİGEN YÜKSEKDAĞ'IN YERİNE YENİ İSİM 

Aynı zamanda parti üyeliği düşürülen Figen Yüksekdağ’ın yerine yeni eş genel başkanın seçileceği kongreden bir gün sonra ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın genel başkan olacağı AK Parti olağanüstü kurultayında yapacağı konuşmanın da bu kapsamda önemli olabileceği ifade ediliyor.

Parti kaynakları, Yüksekdağ yerine gelecek olan ismin büyük ihtimalle HDP’nin bileşenleri arasından belirleneceğini aktardı.

Partinin grup başkanvekili Filiz Kerestecioğlu’nun isminin ortaya atılmasına karşın, Kerestecioğlu’nun bu görevi istemediği, bunun üzerine bileşenler arasından Tülay Hatimoğulları’nın isminin öne çıktığı konuşuluyor.

"DOLMABAHÇE MUTABAKATI NOKTASINDAYIZ"

AK Parti'de son dönemde HDP’nin de içinde yer alacağı yeni bir çözüm sürecinin başlayabileceği yorumları yapılırken, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında bu konuya değindi:

"Saray ya da iktidar, başkanlığa giden yolda bir çözüm sürecine ihtiyaç duyuyorlarsa bu ülkeye yazık ederler. Buna gerek yok. Bu ülkede kalıcı ve onurlu bir barışın sağlandığı günü görelim, o gün bizim siyasi hayatımızın son günü olsun. Akan kanın devam etmesini düşünemeyiz. Biz, çözüm iradesinden ayrılmadık. Biz halen Dolmabahçe mutabakatı noktasındayız. Bu soruyu çözüm sürecini terk edenlere sormak gerekir. Ama onları sadece kongrelerde niyet beyanlarında bulunurken değil, somut adımlar atarken görmek isteriz. Çözüm için her türlü rolü de üstleniriz"