Haşdi Şabi Şengal'de savaşıyor / PKK: Saygı gösteriyoruz, uyum içindeyiz

Haşdi Şabi'ye bağlı Bedir Birlikleri Şengal'in Kayravan (Qeyrewan) ilçesindeki Ayn Fath bölgesini IŞİD (DAEŞ)'den aldıklarını açıkladı. Qayrawan, Şengal'de yer alıyor.

Musul Operasyonu Komutanlığı ise yaptığı açıklamada "Musul Operasyonu sonrasında Telafer Operasyonu başlayacak" fadesini kullandı.

Bedir Birlikleri açıklamasında Qayrawan'ın Güneyinde IŞİD ile savaşın devam ettiğini kaydetti. Bu çerçevede Kayrawan'a giden anayoldaki Ayn Fath bölgesinin IŞİD'den alındığını açıkladı.

Çıkan çatışmada 27 IŞİD savaşçısının öldürüldüğü de verilen bilgiler arasında.

Haşdi Şabi daha önce yaptığı açıklamada, IŞİD sonrasında Kerkük ve Şengal gibi bölgeleri Kürdistan'dan almak için Peşmerge ile büyük savaşlar vereceklerini açıklamıştı.

Kürdistan Güvenlik Müsteşarı Mesrur Barzani de açıklamasında "Asıl büyük savaş Haşdi Şabi ile olacak" ifadesini kullanmıştı.

PKK'DEN AÇIKLAMA

PKK’nin Şengal’deki kolu YBŞ (PKK)’nin Sözcüsü Dijwar Feqir yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi ile uyum içerisinde olduklarını belirterek, “Çünkü Haşdi Şabi, Iraklı bir güçtür ve DAİŞ'e karşı savaşan diğer her güç gibi Haşdi Şabi’ye de saygı gösterilmesi gerekir” dedi.

Dijwar Feqir, Kürdistan yönetimi ve Ezidilerin bölgede istemedikleri Haşdi Şabi’nin bölgede bulunmasında bir mahsur görmediklerini söyledi. Feqir, şuana kadar Haşdi Şabi ile herhangi bir sorun yaşamadıklarını bundan sonra da yaşamayacaklarını belirtti. YBŞ geçtiğimiz yaptığı açıklamada Irak'tan Peşmerge'yi Şengal'den çıkarması çağrısı yapmıştı.

Ayrıca Peşmerge birlikleri şu an Şii Haşdi Şabi'nin girdiği yerleri almak için harekete geçmiş, YBŞ ve PKK saldırmıştı. Şii Haşdi Şabi'nin gelmesine yol açan, dolayısı ile bu Kürdistan bölgesinin İran kontrolüne geçmesini sağlayan bu saldırı, milyonlarsa Kuzey Kürdistanlı tarafından alkışlanarak desteklenmişti.

YBŞ Genel Komutanı Seyd Hasan Şii Haşdi Şabi'nin yayın organı Afak TV'de "Kürt değiliz, Iraklı Ezidiyiz; Kürdistan ile büyük savaşlar vereceğiz, bize askeri yardım gönderin" çağrısı yapmıştı. Seyd Hasan'ın açıklamasını izlemek için burayı tıklayın.

Haşdi Şabi Şii Dini Liderlerin çağrısı üzerine kurulmuş, Şii Irak ve İran hükümetleri tarafından desteklenmektedir.