"Şii Haşdi Şabi'nin Şengal'e girmesi Bağdat-Erbil anlaşmasını bozdu"

Şengal (Sincar) sınırındaki Qeyrawan nahiyesinde IŞİD (DAEŞ)'e operasyon düzenleyen Şii Haşdi Şabi Milisleri ayrıca Kürdistan Peşmerge Güçleri'ne karşı mevzi kazmaya başladı.

ŞENGAL'E GİRDİLER

Kürdistan Bölgesi Şengal Cephesi sorumlusu Serbest Lezgin yaptığı açıklamada "Haşdi Şabi'nin Şengal'e bağlı bağlı Kayravan nahiyesine girmesi Bağdat-Erbil arasında imzalanan Askeri Anlaşma'yı bozdu" dedi. Söz konusu anlaşma ABD ve Koalisyon Güçleri gözetiminde yapılmıştı.

Anlaşmaya göre Irak ordusu ile Kürdistan Peşmerge Güçleri, IŞİD ile mücadelede kordinasyon içinde olacaktı. Ancak anlaşmayı çiğneyen Şii Haşdi Şabi milisleri Kürdistan'ın Kayravan nahiyesine girdi.

KÜRDİSTAN TOPRAĞINI SADECE PEŞMERGE...

Serbest Lezgin açıklamasında "Tüm Kürdistan topraklarını ancak Peşmerge kontrol edebilir" dedi.

Lezgin "Şii Haşdi Şabi bu girişim ile Irak ile Suriye arasında bir koridor açmak istiyor, asıl hedef; Irak'taki Haşdi Şabi ile Suriye'deki Şii Milisler ve Hizbullah arasında bağlantının sağlanmasıdır" ifadesini kullandı.

YBŞ ÇAĞIRMIŞTI

YPBŞ (PKK) Şengal Komutanı Seyd Hasan Şii Haşdi Şabi'ye ait Afak TV'de Irak'a seslenerek Şengal'e güç göndermelerini istemiş, Şengal'in Kürdistan'a bağlanmaması için Peşmerge ile büyük savaşlar vereceklerini açıklamıştı. YBŞ Komutanı Seyd Hasan söz konusu açıklamada "Biz Kürt değiliz, Ezidiyiz. Irak'lı kimliğimizi korumak için Peşmerge ile savaşıyoruz" demişti. YBŞ Komutanının Afak TV konuşmasını izlemek için burayı tıklayın. Şimdi Haşdi Şabi'nin girdiği bölgeyi geçtiğimiz ay Peşmerge almak istemiş, YBŞ (PKK) Peşmerge ile savaşarak operasyonun durmasına sebep olmuştu.

Şİİ HİLALİ PROJESİ

İran Ortadoğu'yu kontrol altında tutmak için Şii Hilali Projesi'ni geliştirdi. Şengal söz konusu projenin merkezinde duruyor.

Tıkla oku: 
Haşdi Şabi nedir? Hangi ülkeler destekliyor? Kürtlere bakışı nedir?
Tüm Şii Haşdi Şabi Haberleri için burayı tıklayın