Goran Hareketi lideri Noşirvan Mustafa vefa etti. Noşirvan Mustafa kimdir?

Goran Hareketi lideri Noşirvan Mustafa bugün sabah saatlerinde, 73 yaşında Süleymaniye Vilayeti'nde vefat etti. Noşirvan Mustafa kimdir? Uzun yıllar saflarında mücadele ettiği YNK'den neden ayrıldı? Bu soruların cevabı ve daha fazlası haberimizin devamında.

Goran Hareketi sözcüsü Şoreş Haci yaptığı açıklamada "Noşirvan Mustafa hastalıkla zorlu bir mücadeleden sonra vefat etti" dedi.

Kanser hastası olan Noşirvan Mustafa'nın bugün sabah saat 8'de evinde vefat ettiği açıklandı. Mustafa'nın cenazesinin nerede defnedileceği henüz açıklanmadı.

13 Mayıs'ta tedavi gördüğü İngiltere'den dönmüştü.

Goran Hareketi lideri Noşirvan Mustafa, tedavi olduğu İngiltere'den ailesi ie beraber Kürdistan Bölgesi'ne dönmüştü.

Tedavi için için gittiği İngiltere'de 8 ay kalan Noşirvan Mustafa 13 Mayıs'ta uçakla Süleymaniye'ye geldi.

Sağlık sorunları sebebiyle Kürdistan Bölgesine dönemeyen Noşirvan Mustafa, 13 Mayıs'ta çocukları ile beraber geri dönebilmişti.

Hem hükümet ortağı, hem muhalefet

Kürdistan Bölgesi'nde hem hükümet ortağı hem de ana muhalafet rolünü üstlelen Goran Hareketi liderinin dönüşü Kürdistan medyasında geniş yer bulmuştu.

Goran Hareketi, KDP'den sonra siyasi olarak Kürdistan'ın ikinci büyük partisidir. Noşirvan Mustafa üyesi olduğu ve Talabani'nin liderliğini yaptığı YNK'den ayrılarak Goran Hareketi'ni kurmuştu.

KDP'den YNK'ye

Foto: Noşirvan Mustafa hasta olan Celal Talabani'yi ziyaret ederken
KDP üyesi olan ve Bağdat'ta Siyasal Bilimler Fakültesi'ni okuyan, Noşirvan Mustafa hem yazarlık yaptı hem de KDP saflarından Kürdistan Eylül Devrimi'nde önemli hizmetler yaptı. 

Noşirvan Mustafa ile Celal Talabani daha sonra KDP'den ayrılarak YNK'yi kurdular (1974-75); Rojava'da (Batı Kürdistan) yeni bir askeri güç kurdular.

Noşirvan Mustafa daha sonra YNK'den yani Talabani'den de ayrılarak Goran Hareketi'ni kurdu. 

Goran'ın kelime anlamı "Değişim"dir. 
Foto: Noşirvan Mustafa
Noşirvan Mustafa 1991 yılında KDP lideri Mesut Barzani ile birlikte Kürdistan halkının ayaklanma projesini kararlaştırdılar. Bu proje başarıya ulaştı.

YNK'den Goran'a

Reform ve değişim taraftarı olma iddiası ile YNK'li Noşirwan Mustafa (Noşirvan Mustafa) bu amacını partisi içinde gerçekleştiremeyince 2002 yılında istifa ederek medya alanına yöneldi. Rojname Gazetesi, Sibey (Yarın) Web Sitesi, KNN TV ve Goran'ın Sesi (Değişimin Sesi) radyosunu açtı. 2009 yılında arkadaşları ile beraber Goran Hareketi'ni (Değişim Hareketi) kurarak seçime girdi.

Goran Hareketi şu an YNK'yi geçerek Kürdistan Bölgesi'nde KDP'den sonra 2'inci partidir.

YNK (KYB) çıkışlı oldukları için; Noşirvan Mustafa ve Goran Hareketi'ni tanımak için YNK Tarihini bilmek lazım.

YNK: Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin kısa tarihi / Bedel Boseli


Bugün Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (YNK) 41'inci kuruluş yıldönümü.

Celal Talabani tarafından kurulan Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK / KYB), Kürdistan'ın laik ve liberal partilerindendir.

1975 yılında Kürdistan Demokrat Partisi'nden (KDP) ayrılanlar tarafından Suriye'nin başkenti Şam'da bir kahvehanede kuruldu.

YNK tarihi boyunca Kürdistan ve Irak'ın kaderi için mücadele etti. Mam Celal olarak meşhur olan Celal Talabani Genel Sekreter, Kosret Resul ve Berhem Salih ise yardımcılarıdır.
1974 yılında Cezayir anlaşması ile Türkiye'nin desteğiyle Irak ve İran Kürtlere karşı birleşmiş, Batı güçleri de Kürt karşıtı bir politika izlemişti. Bu sebeple 1961 yılında Mustafa Barzani tarafından başlatılan Kürdistan Eylül Devrimi mücadelesi'nde 1974 yılında kırılma yaşandı. Bu devrim mücadelesi 1976 yılında Şoreşa Gulanê (Mayıs Devrimi) ile Barzani liderliğinde tekrar başlayacaktı.

Eylül devrimindeki kırılma ile Kürt siyaseti paramparça oldu. Ortaya çıkan farklı partilerden 3'ünün partinin birleşimiyle Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB / YNK ) kuruldu.

YNK, 1 Haziran 1975 Yılında Suriye'nin başkenti Şam'da bir kahvehanede kuruldu. Genel Sekreter olarak seçilen Celal Talabani KDP'de Merkez Yürütme Konseyi Üyesiydi.

Celal Talabani, Irak Hükümeti ile anlaşmaktan yanaydı, Mustafa Barzani ise bunu red etmişti. Celal Talabani'nin KDP'den ayrılarak YNK'yi kurmasının görünen temel nedenlerinden en önemlisi bu çelişki olarak ele alınır.

Kurulduktan sonra 10'larca defa Irak hükümeti ile savaşıp, ateşkes ilan eden YNK 1'inci Körfez Savaşı sonrasında Celal Talabani ile görüşen Baas Hükümeti lideri Saddam Hüseyin bir anlaşmaya varamadı. Uğruna KDP'den ayrıldığı Irak Hükümeti ile görüşülmeli çelişkisi konusunda yanılmıştı. Bu sebeple YNK artık sınırlarda Irak askerlerine karşı savaşıyordu.

Daha sonra İran İslam Cumhuriyeti ile anlaşarak Irak'a karşı ortak savaşa sürdürdü.

Körfez Savaşı'nda Amerika Birleşik Devleri (ABD) Irak'a saldırdı. Peşmerge'nin direnişi üzerine, Fransa Cumhurbaşkanı'nın eşi Danielle Mitterrand (Kürlerin anası olarak tabir edilir) dünyayı Kürtlere karşı duyarlı olmaya, Kürtlerin ulusal haklarına sahip olması gerektiğini dayattı. Ve başardı. Bu çabada Kendal Nezan'ın rolü büyüktür.

Peşmerge'nin kahramanca direnişi ve batıdan gelen siyasi destek ile 1991 yılında "Irak Kürdistanı" Özerklik sahibi oldu. Kurulan Kürdistan meclisi'nin ilk hükümette KDP %51, YNK ise %49 oy ile yer aldı.

Daha sonra YNK-KDP, YNK-PKK, PKK-KDP savaşları başladı.

1998 yılında  Amerika'da Washington anlaşması ile KDP-YNK arasında barış sağlandı.

2002 yılında Saddam Hüseyin liderliğindeki Baas Rejimi'nin çökmesi ile KDP ve YNK ortak strateji izledi. Dağlarda Irak merkezi hükümetine karşı savaşan Celal Talabani, Irak Cumhurbaşkanı oldu, Mesud Barzani de Kürdistan Bölgesi Başkanı...

Reform taraftarı olan YNK'li Noşirwan Mustafa (Noşirvan Mustafa) bu amacını partisi içinde gerçekleştiremeyince 2002 yılında istifa ederek medya alanına yöneldi.  Rojname Gazetesi, Sibey (Yarın) Web Sitesi, KNN TV ve Goran'ın Sesi (Değişimin Sesi) radyosunu açtı. 2009 yılında arkaaşları ile beraber Goran Partisi'ni kurarak seçime girdi. Goran Hareketi şu an YNK'yi geçerek Kürdistan Bölgesi'nde KDP'den sonra 2'inci partidir.

Geçtiğimiz günlerde ise Goran Hareketi ile YNK ittifak kurarak Hükümettek'i KDP'ye karşı ortak hareket etme kararı aldı.