KDP: Goran medyası bağımsızlık sürecinde üslubunu yumuşatmalı

KDP Politbüro Üyesi Cafer Eminki yaptığı açıklamada "Goran medyasını bağımsızlık sürecinde üslubunu yumuşatmalı. Bu sert üslubun Goran'ın yeni siyasi yaklaşımı olmamasını diliyorum" dedi.

KDP'li Eminki "Eskiden Goran'ın siyaseti ve medyasında bir yumuşaklık görülüyordu, bu sert üslubun Goran'ın yeni siyasi yaklaşımı olmamasını diliyorum" ifadesini kullandı.

"Kürdistan Bölgesi'nin içine düştüğü bu durum ve parlamentonun kapatılmasında Goran'ın çok büyük payı var" diyen Eminki konuşmasında "Goran sorumluğunu üstlenmelidir, YNK ve KDP gibi masaya oturarak çözüm yolları için çabalamalıdır." dedi.

IŞİD Erbil'e dayandığında Goran'dan parlamento başkanı olan Yusuf Muhammed Goran hareketi medyası üzerinden halkı isyana çağırmış, Kürdistan'da iç savaş çıkmış, KDP'li çocuk ve büyükler diri diri yakılmıştı. Yine Goran hareketi İran'lı yetkililerle Kürdistan parlamentosunu basmıştı.

Cephede ağır savaş veren Peşmerge'nin kötü etkilenmemesi için Kürdistan Bakanlar Kurulu parlamentonun savaş sürecinde geçici olarak kapatılması kararı almıştı.

Kürdistan Bakanlar Kurulu'nda her partiden bakan yer almaktadır. Seçimi kazanan KDP "Gelin ülkemizi beraber yönetelim" diyerek tüm partilere bakanlık vermiş, 19 bakanlıktan 5'ini kendine almıştı. Ancak YNK'nin rıza göstermemesi üzerine siyasi krizinin yaşanmaması için kenti kotasından 1 bakanlığı da YNK'ye verdi. Kürdistan'da her partiden bakanın çalışmalarını yapması için önlerine hiç bir engel çıkarmama ilkesi çok sağlam işliyor. Nitekim medyanın bunun aksini idda etmesi üzerine YNK ve Goran'lı Bakanlar tepki göstererek "Biz ilkesiz, kişiliksiz değiliz. Çalışmalarımız engellenseydi, önümüz kapatılsaydı istifa ederdik. Aksine özellikle Başkan Barzani her yerde ve her konuda işimizi yapabilmemiz için arkamızda duruyor." açıklamasını yapmıştı.

Bunun yanı sıra Kürdistan'da Yüksek Petrol ve Gaz Konseyi var. Bu konseyde her partiden eşit temsilci var. Bütün doğalgaz ve petrol anlaşmalarını bu konsey yapar. Herhangi bir partiden 1 imza eksik olursa hiç bir karar alınamaz, satıştan kazanılan para bakanlıklara aktarılamaz. Yine seçimleri kazanan KDP tarihe hesap verebilme adına bu konseyin oluşturulmasını sağlamıştı.