Kürdistan'ın o bölgesinde 114 yıllık hayvan öldürme yasağı / Bugün Göçmen Kuşlar Günü

Bugün Dünya Göçmen Kuşlar günü. Bu münasebetle, Kürdistan'ın Duhok Vilayeti'nde kuşlar özgürleştirildi, çevre temizliği yapıldı. 114 yıldır her türlü hayvanın öldürülmesinin yasak olduğu Kürdistan bölgesi neresidir? Cevabı haberimizin devamında.
Çevreciler Küridstan'ın Duhok'ta hayvanlara özel bir alanın düzenlenmemiş olmasını eleştirerek, "Kürdistan 2010 yılı, 11. maddesine gereğince her vilayette yaban hayatın korunması için özel bölgelerin düzenlenmesi gerekiyor" denildi.

Açıklamda "Ancak sadece Duhok Vilayeti merkezinde böyle bir alan oluşturulmamıştır" denildi.

Duhoklu çevreciler, Zawite Bölgesi'nde kuşları serbest bıraktı, çevre temizliği yaptı.

Kafkas ve Arabistan bölgelerinden Kürdistana Bölgesi'ne en az 100 çeşit hayvan göç ediyor.

Kürdistan'ın Barzan Bölgesi'nde 1903 yılından beri hayvan öldürmek, ağaç kesmek yasak. Onun için bu bölgede yaban hayvanların insanlardan kaçmadığı görülüyor.

Zaxolu yaşlı İbrahim  açıklamasında "Uzun yıllar önce Barzan bölgesinden geçiyordum. Karşıma çıkan siyah yılanı ateş ederek öldürdüm. Hemen Barzanlı Peşmergeler yolumu kesti. 'Bu bölgede hayvan öldürmenin yasak olduğunu bilmiyor musun?' diyerek neden öldürdüğümü sordular. Bende korktuğum için ateş ettiğimi, bunu bilmediğimi söyledim. Bana 'Dua et ki seni bu bölgede ilk kez görüyoruz! Bir daha olursa seni de o yılan gibi öldürürüz' dediler" ifadesini kullandı.

Nitekim Barzan Şeyhleri 20'inci yüzyılın bölgede her hangi bir hayvanın öldürülmesini yasaklamıştı. Bu karar bölgede -tabiri caizse- ayet gibi kabul ediliyor.

Video: Barzan Bölgesi Doğası:

ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler