Erdoğan: Trump'la uzlaşmaya varamadık ama saldırı olursa vuracağız

Tayyip Erdoğan, 20 dakikalık Donald Trump görüşmesinde YPG'ye ilişkin anlaşmaya varamadıkların belirterek, "Türkiye'ye bir saldırı olursa kimseye sormadan vuracaklarını ve ABD'nin ilerleyen süreçte Suriye konusunda Türkiye'nin kapısını çalacağına inandığını" söyledi.


Türkiye Cumhurbaşkanı TayyipErdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinin ayrıntılarını paylaştı.

Türkiye'nin ABD Büyükelçiliği'nde gazetecilerle bir araya gelen Erdoğan, görüşmenin en kritik başlığı olan PYD konusunda ABD ile uzlaşmaya varamadıklarını söyledi.

Görüşmede Trump'a, "Bırakın terör örgütlerini, gelin terörle mücadeleyi beraber yapalım" dediğini belirten Erdoğan, ancak ABD yönetiminin buna yanaşmadığını söyledi.

NTV'nin haberine göre, ABD'nin Rakka operasyonunda PYD ile hareket etme kararı aldığını vurgulayan Erdoğan, ABD yönetimine "Mevcut durumda böyle bir yaklaşımı benimseyemeyiz, kesinlikle sizlerle beraber olamayız" dediklerini aktardı.

"TÜRKİYE İŞİN DIŞINDA TUTULAMAZ"

ABD'nin ilerleyen süreçte Suriye konusunda Türkiye'nin kapısını çalacağına inandığını belirten Erdoğan, "Türkiye arazide mutlaka olacak. Türkiye işin dışında tutulamaz" dedi.

ABD yönetimine PYD konusunda net mesaj verdiklerini belirten Erdoğan, "YPG ve PYD’den Türkiye’ye herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız" dediklerini belirtti ve Türkiye'nin neler yapabileceğini Cerablus'ta ve El Bab'da ortaya koyduğunu söyledi.

"ÖNEMLİ OLAN FİİLİYATTA NELER OLACAĞI"

ABD'nin PYD konusunda verdiği güvenceye değinen ve "Önemli olan, fiiliyatta neler olacağı" diyen Erdoğan, "O koridorda ülkemize yönelik bir tehdit olursa buna müsaade edemeyiz. Sözler yerine getirilmezse o anda başımızın çaresine bakarız" diye konuştu.

"TRUMP, OBAMA'DAN FARKLI"

Trump yönetiminin Cemaat'e bakış açısının da sorulduğu Erdoğan, bu konuda, "Trump’ın daha farklı bir havası var. Obama’dan farklı görünüyor. Belli ki onun da zihninde bazı soru işaretleri oluşmuş. FETÖ meselesinde FBI’ın özel bir soruşturma komitesi oluşturmasını, çalışma grubu kurmasını talep ettik. Kayıtlara aldılar." diye konuştu.

"REZA ZARRAF KONUSU DA GÖRÜŞÜLDÜ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, ABD'de tutuklu bulunan Reza Zarraf ve Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nin durumunun da gündeme geldiğini söyledi.

ABD yönetiminin yasal sürece işaret ettiğini belirten Erdoğan, konuyu Dişişleri ve Adalet Bakanı'nın takip edeceğini belirtti.