Erdoğan'dan Trump'a: Rakka Operasyonu'nda sizlerle beraber olmayız

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Kurulu Toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD ziyareti sırasında Donald Trump'a "Biz dedik ki madem ki Rakka Operasyonu'nu kendiniz yapacaksınız, biz terör örgütleri ile beraber olduğunuz böyle bir operasyonun içinde, sizlerle beraber olmayız. Hayırlı olsun dedik" şeklinde konuştuğunu aktardı.

Erdoğan, Washington ziyareti sırasında ABD'li yetkilileri ile konuştuğu konuları, TÜSİAD'ın yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'dan yineledi; "Terör örgütü varsa biz yokuz" dedi.

Herhangi bir tehdit olması durumunda atılacak adımların olduğunu söyleyen Erdoğan "YPG bir terör örgütüdür, PYD bir terör örgütü, Amerika bu iki terör örgütü ile beraber, böyle bir operasyona giriyor. Eğer bu terör örgütleri, bizim ülkemize yönelik herhangi bir tehdit oluştururlarsa, biz angajman kurallarından kaynaklanan haklarımızı kullanır gereğini yaparız dedik." şeklinde konuştu.

İşadamlarının OHAL'in uzatılmaması temennilerine istinaden konuşan Erdoğan "OHAL neyi engelledi ki?" diye sordu.

TÜSİA Başkanı Erol Blecik OHAL konusunda "10 aydır bir daha uzatılmayacağını umduğumuz OHAL döneminde yaşıyoruz" demişti.

Erdoğan, "Eğer Olağan Üstü Hal (OHAL) bizim iş adamlarımızın, sanayicilerimizin,  şu andaki işlevini engelliyorsa, oturur konuşuruz. Ama böyle bir şey söz konusu değil. Tam aksine Türkiye'de bütün işlerin, çok daha sağlıklı bir şekilde yürümesinde, yönelik atılmış bir adımdır. Huzura, refaha kavuşmadan, biz OHAL'i kaldıramayız" dedi.

Erdoğan TÜSİAD başkanı Erol Bilecik'in "Avrupa Birliği Türkiye'nin milli menfaatidir" sözüne istinaden Erdoğan "AB kapıyı açtı da Türkiye mi içine girmedi! Kimler geldi kimler geçti hepsini aldılar bizi almadılar; Buyrun Bulgaristan, buyrun Yunanistan! Hepsini aldılar, bizi almadılar. Yahu Yunanistan'ın 400 milyon Euro borcu var. Peki Türkiye'nin günahı nedir Türkiye'yi almıyorsunuz" dedi.