Erdoğan'ın Başdanışmanı Çevik: PYD, PKK ile bağlarını koparıp, Türkiye ile iyi ilişkiler kurmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı İlnur Çevik, Yeni Birlik adlı haber sitesindeki yazısında, "PYD yöneticilerinin PKK ile bağlarını koparmaları, Türkiye ile sağlıklı bir ilişkiye girmeleri lazım…" ifadelerine yer verdi.


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı olan İlnur Çevik, Yeni Birlik'te yer alan bu günkü yazısında, "Kuzey Suriye’de PKK’nın silah gücü ile bölge yönetimini ele geçiren ve şu anda ABD’yi arkasına alarak silahlanan PYD geleceği düşünüyor mu?" diye sordu.

"ABD bugün var ama yarın kesinlikle yok. Suriye’de bir gün bir çözüm olacak ve ülkede yeni bir sayfa açılacak. O zaman Kuzey Suriye’yi yöneten PYD bu bölgede tutunabilirse ne yapacak? Bölge insanının finansal ihtiyaçlarını nasıl karşılayacak? Bölgenin ticaret yaparak gelir elde etmesini ve insanların yaşamlarını idame etmeleri için gereken kaynakları nereden bulacak?" diyen İlnur Çevik, "Bunu şu anda Kuzey Suriye’deki Kürt tacirler, işadamları görüyorlar ve ilerisi konusunda endişeli olduklarını açıkça söylüyorlar." iddiasında bulundu.

Rojava Yönetimi'nin Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde olması gerektiğine vurgu yapan Başdanışman İlnur Çevik, yazısını şu cümlelerle sonlandırdı: 

"...buraları yönetecek insanların geleceği düşünmesi ve Türkiye’siz yapamayacaklarını görmeleri lazım… Halkı nasıl doyuracaklar, bölge ayakta durabilmek için nereden gelir elde edecek? Kiminle ticaret yapabilir? Bu ne demek? Bunun cevabı açık, PYD yöneticilerinin PKK ile bağlarını koparmaları, Türkiye ile sağlıklı bir ilişkiye girmeleri lazım… Yoksa gelecek onlar için çok karanlık." (Yeni Birlik)