Erdoğan'dan Trump'a: İttifaka gölge düşecekse başımızın çaresine bakarız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın YPG’ye silah verme kararına ilişkin yaptığı açıklamada "ittifakı bozma" mesajı verdi.


Hürriyet'te yer alan habere göre Çin’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tayyip Erdoğan, kendisinden önce ABD’ye giden Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın kendisine ön bilgilendirme yaptığını ve Trump’la görüşmenin ama gündem maddesinin Suriye oluşturacağını söyledi.

YPG konusunda ABD ve Türkiye’nin konumunun netleşmesi ve işlerin kolaylaşması için ön görüşme yapıldığını dile getiren Erdoğan şöyle konuştu:

"Şimdi de nihai görüşmeyi biz yapacağız. Sonra da nihai kararımızı vereceğiz. Eğer stratejik müttefiksek ittifak içinde karar almamız lazım. İttifaka gölge düşecekse başımızın çaresine bakmamız lazım… Biz bu ittifakı Türkiye’nin aleyhine olacak yaklaşımlara boğduramayız."

"TAMAMIYLA UYDURMA"

Cuhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin IŞİD’le mücadelede ABD’ye yardım etmediği, bunun üzerine ABD’nin PYD’ye yatırım yaptığı ve bunu kullanarak Türkiye’yi IŞİD’le mücadeleye zorladığı yönündeki iddialara ise tepki gösterdi:

"Bu tepeden tırnağa yalandır. Bunu kim söylüyorsa tamamıyla zırvadır, yalandır, uydurmadır, iftiradır. Bir kere, daha ABD DEAŞ tehlikesini fark etmeden önce Türkiye bunu fark etmiş ve tavrını en sert şekilde ortaya koymuştur. Eğer biz bu tavrı ortaya koymamış olsaydık DEAŞ bu bocalamanın içine girmezdi."