Erdoğan ABD'ye gitti! Kürtlerin kaderini etkileyecek kritik görüşme bugün...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çin ziyaretinden sonra ABD'ye gitti. Bugün ABD Başkanı Trump ile Erdoğan ilk kez yüz yüze görüşecek. Görüşmede Kürtlerin kaderi belli olacak.

ABD'nin başkenti Washington'da ABD Başkanı Trump ile baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirecek Erdoğan'ın, ziyareti çerçevesinde sivil toplum ve düşünce kuruluşları ile iş dünyası temsilcilerini de ayrı ayrı kabul etmesi planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump'ın bugün Türkiye saati ile 19.40'ta görüşecekleri öğrenildi.

Türkiye için kritik bir zirve olan görüşmenin tarihi sonuçlarının olması bekleniyor. Nitekim bu görüşme ile Türkiye'nin ABD ile müttefik kalıp kalmayacağı, hangi konularda işbirliği süreceği ortaya çıkacak. Bu da Kürtlerin dolayısı ile Ortadoğu'nun kaderini etkileyecek.

Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en önemli görüşmelerden birisini yapacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün yaptığı açıkalamada "Suriye'deki Kürtleri destekleyeceğiz ama silah vermeyeceğiz" çıkışı görüşmeye nasıl etkide bulunacağı da merak konusu. Bir taraftan bu açıklamanın Türkiye'nin elini zayıflattığı düşünülüyor.

Erdoğan, ABD'den YPG ve DSG ile ilişkisini kesmesini isteyecek. Bu konuda son derece kararlı olan Türkiye'ye ABD'nin vereceği cevap çok önemli.

Türkiye'nin NATO üyeliği, Güvenlik Konseyi üzerinden ilişkileri ABD'nin Kürtlerle olan ilişkilerini Türkiye'nin istediği yönde etkilemediği görüldü. Erdoğan'ın bu görüşmesinin de etkili olaması bekleniyor.

Nitekim Trump yönetiminden yapılan açıklamalar, verilen mesajlar bunu gösteriyor.

Bunun yanısıra ABD ordusunun yönetime Türkiye hakkında verdikleri raporlar hep olumsuz oldu. Bu da görüşmenin seyrine etki edecek önemli bir faktör olarak ele alınıyor.

Görüşmenin Türkiye için olumsuz geçmesi durumunda, Türkiye'yi tek başına hareket etmeye, otonom hareket etmeye itebilir. Risk alarak Rojava Kürdistan'ı ve Güney Kürdistan'daki PKK ile YPG hedeflerine saldırılar anlamına geliyor. Bu niyeti Erdoğan Çin ziyaretinde "Gerekirse kendi göbeğimizi, kendimiz keseriz" olarak açıklamıştı.

Bugün ABD Başkan Trump'ın devlet politikalarından vazgeçip Türkiye'nin çıtayı aşan beklentilerine cevap verip vermeyeceği anlaşılacak.