DSG: Tabka’yı Kent Sivil Meclisi’ne bırakacağız

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Rakka sınırındaki Tabka'yı IŞİD'den tamamen kurtardı. Özgürleştirme sonrasında bugün DSG komutanlığınca yapılan açıklamada kentinden Tabka Kent Sivil Meclisi’ne teslim edileceğini açıkladı.

DSG Komutanlığı, Tabka halkı ve Uluslararası Koalisyona teşekkür ederken, "Bölge gençlerine güçlerimize katılmaları ve örgütlenerek bölgelerini savunmaları çağrısı yapıyoruz" dedi.

Tabqa kent merkezindeki kavşakta yapılan açıklamayı Fırat'ın Gazabı Hamlesi Sözcüsü Cihan Şeyh Ahmet okudu. Açıklama yerli ve dış basından çok sayıda gazeteci tarafından takip edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'SİVİLLERİ CANLI KALKAN YAPTILAR'

“Tabqa kentini özgürleştirme operasyonu, güçlerimiz ve Uluslararası Koalisyon güçlerinin ortaklığıyla 21 Mart akşamı hava operasyonu ile başlamıştır. Geniş ve dikkatli planlama ile güçlerimiz barajın doğusuna geçmişlerdir. Bu şekilde operasyonun iki kolu Tabqa Askeri Havaalanı’nda birleşmiş, ilk aşama başlamış ve kent kuşatılmıştır.

Operasyonun ikinci aşamasında, güçlerimiz 3 taraftan kente girmiş ve savunma hattını kırarak onları Fırat Barajı yapısına ve çevresindeki köylere sıkıştırmıştır. Düşmanlarımız her defasında sivilleri canlı kalkan olarak kullanmış ve güçlerimiz daha dikkat ve özenle devam etmiş, bu da operasyonun hızlı ilerlemesinde engel oluşturmuştur. Günler sonra savaşçılarımız düşmanı sivillerden koparabilmiş ve bu da onların morallerinin düşmesine sebep olmuştur. Çok sayıda terörist güçlerimize teslim olmuştur.

'ÇETELERİN BİRÇOĞU TESLİM OLDU'

Tabqa kentini özgürleştirme operasyonu, DAİŞ çetelerinin Demokratik Suriye Güçleri savaşçılarının kahraman direnişi karşısında dayanamadığını bir daha ortaya çıkarmıştır. Çoğu çaresiz kalıp teslim olmuş, birçoğu da sivillerin arasına saklanmış ve baraj idare binasında korunmaya çalışırken savaşçılarımızın eline geçmiştir. Çetelerin sivillerin arasına saklanma girişimlerinin hepsi sonuçsuz kalmıştır. Bu da DAİŞ çetelerinin ne kadar korkak olduklarını ve kendilerini korumak için her türlü yöntemi deneyeceklerini göstermektedir.

TEŞEKKÜR VE ÇAĞRI

10 Mayıs’ta Tabqa kenti ve Fırat Barajı’nı tamamen çetelerden temizledik ve bölgedeki sivilleri kurtardık.

Bu yüzden onurlu Tabqa halkına kentin kurtarılmasında savaşçılarımızın yanında oldukları için teşekkür ediyoruz, ayrıca bölge gençlerine güçlerimize katılmaları ve örgütlenerek bölgelerini savunmaları çağrısı yapıyoruz.

Ayrıca Uluslararası Koalisyon güçlerine Tabqa’yı özgürleştirme operasyonuna güçlü katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Tüm kamuoyuna kentin operasyon kalıntıları ve mayınlardan temizlenmesinden sonra Tabqa kent yönetimini Tabqa Sivil Meclisi’ne teslim edeceğimizi, kentin güvenliğini meclise bağlı savunma birimlerinin sağlayacağını duyuruyoruz.

Fırat Barajı Kurumu Suriye’nin ulusal kurumudur ve kurumun tüm Suriye bölgesine hizmet edeceğini duyuruyoruz.

Tabqa operasyonunun kahraman şehitlerinin zaferini Tabqa operasyonu ve Qereçox şehitlerine ve tüm özgürlük savaşçılarına kutluyoruz.”