DSG Genel Komutanı ABD'nin silah desteği ve Türkiye hakkında önemli açıklamalar yaptı

DSG Genel Komutanı Nasır Hacı Mansur, Qamişlo'dan NRT TV'ye yaptığı açıklamada "ABD'nin silah göndermesini uzun zamandır beklediklerini, kararın geciktiğini" söyledi. Suriye, Rojava, Kürtler, YPG ve YPJ ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

"BU KARARIN BERİLMESİNİ BEKLİYORUK"

YPG ve YPJ'nin 5 senedir terörizm ile mücadele ettiklerini belirten DSG (Demokratik Suriye Güçleri) Genel Komutanı, "Çok sayıda bölge ve kent IŞİD'in elinden kurtarıldı, daha erken silah göndermelerini bekliyorduk, ancak bugün bu kararın alınması bizi yeni bir dönemece sokacak." dedi.

İlgili haber: Kürtlerin Akdeniz'e ulaşma planı ve önemli bilgiler

"ARTIK ABD İLE İLİŞKİLERİMİZ RESMİ OLACAK"

Konuşmasında "ABD'nin DSG ve YPG ile ilişkisini resmileşecek, daha net ve açık bir dönem başlıyor." diyen DSG Genel Komutanı "Eskiden her ne kada ilişkiler olsaydı da, silah gönderiliyor olsaydı da resmi değildi. Böylece teknik ilişkilerimiz stratejik ilişkiye dönecek." ifadesini kullandı.

TÜRKİYE SALDIRILARINI KARARA ETKİSİ VAR MI?

"Türkiye her zaman Rojava'ya saldırıyordu" diyen komutan Nasır Hacı Mansur "Bu yardımların Türkiye'nin saldırıları ile ile ilgisi olduğunu sanmıyorum" şeklinde konuştu. www.ZERnews.com

"TÜM DÜNYA YEGANE GÜÇ OLDUĞUMUZU ANLADI"

"Bu gelişme Suriye'de yegane gücün, meydani kuvvetin sadece Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) olduğunu konusunda ABD ve Koalisyon güçlerinin kabul ettiğini gösteriyor" diyen DSG komutanı "Hatta Rusya'da bu kanaata varmıştır. Artık dünya güçleri bizim IŞİD ile savaşın öncülüğünü yaptığımızı gördü" ifadesini kullandı.

5 YILLIK SAVAŞIN MİRASI

"Bu temel IŞİD ile 5 yıllık savaşın mirasıdır" diyen DSG Komutanı Nasır Hacı Mansur, Türkiye'nin girişimlerine ilişkin olarak şöyle dedi:

TÜRKİYE ELİNDEN GELEN HERŞEYİ YAPTI

"Türkiye elinden geleni yaptı. YPG ve YPJ hakkında dünyaya olmadık şeyler söylediler, ancak kimse onlara inanmadı çünkü gerçekliğimiz meydanda. Türkiye ve işbirlikçileri bize karşı çok güçlü lobi girişimlerinde bulundu, ancak başaramadılar. 

ABD'nin bu kararı vereceğine dair belirtiler vardı zaten.

HIZLI VE ETKİŞİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK

ABD ile ilişkilerinizin güçlenmesi ile IŞİD ile daha etkili ve hızlı sonuçlar alınacak. YPG'nin, Kürtlerin Uluslararası Koalisyon ile ilişkileri artık üst seviyede olacak. Bu da Kürtler ve tüm Suriye'nin çıkarınadır." (ZERNews.com)

İlgili haber: Kürtlerin Akdeniz'e ulaşma planı ve önemli bilgiler

TÜM ROJAVA HABERLERİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN