Die Welt: NATO zirvesinde Türkiye'nin talebine 5 ülkeden ret!

Almanya, 2018 yılında NATO zirvesinin Türkiye’de yapılmasını engellediği öne sürüldü.


Alman Die Welt gazetesinin üst düzey NATO yetkililerine dayandırdığı haberine göre, Almanya, Türkiye ile ilişkilerde son dönemde yaşanan gerginlik nedeniyle önümüzdeki yıl İstanbul’da yapılması düşünülen NATO zirvesinin gerçekleşmesine engel oldu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2016 Temmuz’unda Varşova’da yapılan NATO zirvesinde 2018 yılındaki zirvenin İstanbul’da yapılmasını önerdiğini yazan gazete, ilişkilerdeki gerginlik nedeniyle Almanya ve Fransa'nın devreye girmesiyle Danimarka, Hollanda, Kanada gibi ülkelerin öneriye karşı çıktığını duyurdu.

Die Welt, NATO çevrelerinde "Türkiye’deki iç politik gelişmeleri NATO’nun desteklediği yönünde bir izlenim vermeme eğiliminin" öne çıktığını ve kararın alınmasında bunun etkili olduğunu yazdı.

Söz konusu 5 ülkenin önümüzdeki yıl yapılacak zirvenin Brüksel’deki yeni NATO merkezinde yapılmasından yana olduklarına vurgu yapılan haberde, 18 NATO üyesi ülke ile Kanada'nın bu görüşü savunduğuna, Belçika'nın da zirveye ev sahipliği yapmaya hazır olduğuna yer verildi.

Konunun 25 Mayıs’ta yapılan NATO zirvesinde ele alındığı da kaydedilen haberde, gelecek yıl yapılacak zirvenin Brüksel’de olacağı yönündeki resmi kararın, Temmuz ayında yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısında alınacağı belirtildi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler