Demirtaş'tan CHP'li Erdem'e 'özerklik' yalanlaması

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP'li Eren Erdem'in ''Selahattin Demirtaş özerklik istemiyoruz' dedi'' açıklamasını yalanladı.


HDP'nin Edirne'de tutuklu bulunan Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP'li Eren Erdem'in kendisiyle görüşmesinde 'özerklik' konusunu konuştuklarına dair açıklamalarına yanıt verdi.

Avukatları aracılığıyla açıklama yapan Selahattin Demirtaş, CHP'li Eren Erdem'in açıklamalarına şaşırdığını ifade etti.

Demirtaş'ın açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

"Söz konusu açıklamalara şaşırdığımı belirtmek isterim. Görüşmemizde özerklik konusu tek cümle ile dahi konuşulmamıştır. Buna rağmen Sayın Erdem ile yaptığımız görüşmenin bu şekilde tartışılmasını doğru bulmadığımı belirtmek isterim. Bu hususlarla ilgili görüşlerimi merak edenler, partimizin belgelerine bakabilirler. Ağzımdan çıkmamış cümlelerin kesin bir yargıyla, bana atfen veya benim adıma tartışılmasını kabul etmediğimin bilinmesini isterim."

EREN ERDEM NE DEMİŞTİ?

CHP milletvekili Eren Erdem, katıldığı bir yayında Demirtaş ile yaptığı görüşmeden notlar paylaşmıştı. Erdem, Demirtaş'ın "İlk dört maddeye karşı değiliz, özerklik istemiyoruz" dediğini iddia etmişti.

Erdem, Demirtaş'ın ilk dört maddeyi koruyan, özerklik içermeyen bir parlamenter sistemde ittifak yapılabileceğine dair görüşte bulunduğunu söylemişti.