Suriye Krizi'nin çözümü için Cenevre 6 görüşmesi sonrasında açıklamalar

Suriye krizinin çözümü için Cenevre'de düzenlenen görüşmelerin 6. turu sona erdi. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Mistura ve  Muhalefet heyeti temsilcisi Nasır el-Hariri açıklama yaptı.

Suriye Muhalefeti adına açıklama yapan  Nasır el-Hariri "Suriye rejimi çözüm istemiyor. De Mistura'ya rejimin bölge demografisini değiştirdiğine dair belgeler teslim ettik" dedi. Nitekim el-Hariri başkanlığındaki muhalefet heyeti, Beşşar Esed rejimi heyeti ile görüşmeler yapmıştı.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, İsviçre'nin Cenevre kentinde süren 6. tur Suriye görüşmelerinin, müzakerelerin temelini oluşturan 4 ana başlığın ele alınamadan bittiğini bildirdi.

Mistura, "Bu turda uzmanlardan oluşan toplantı sürecini başlatmak istedim. Tarafları da davet ederek bu toplatılara katılmalarını istedim. Böylelikle ana görüşmelerden ayrı olarak uzmanların katılımıyla gerçekleşen anayasal ve hukuki konuların ele alındığı toplantı süreçlerini başlattık. Bu toplantılara BM uzmanları başkanlık etti. Bu sürecin başlamasından gerçekten memnun oldum." dedi.

Bu turun ilk iki gününde uzmanların katılımıyla düzenlenecek toplantılara hazırlık yaptıklarını belirten Mistura, dün itibarıyla bu toplantıların başladığını ve bugün de devam ettiği bilgisini paylaştı.

Uzman toplantılarının, muhalefet ve rejim heyetlerinin başkanlarıyla yaptığı görüşmelerin yerini doldurmak gibi bir amacı olmadığını söyleyen Mistura, bu toplantıların 4 ana başlığa katkıda bulunduğunu ifade etti.

'Yeni bir anayasa taslağı hazırlama planı yapmıyoruz'

Mistura, "Biz bu toplantılarla Suriye için yeni bir anayasa taslağı hazırlama amacı ve planı yapmıyoruz. Bu, Suriyeliler tarafından yapılmalıdır." dedi.

Bir sonraki turda 4 ana başlığı ele almayı planladıklarını anlatan Mistura, uzmanlardan oluşan toplantı sürecini de devam ettireceklerini belirtti.

Mistura, dün akşam İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasına giderek BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldiğini ve görüşmelerin detayı hakkında bilgi verdiğini söyledi.

BM Özel Temsilcisi, ABD ve Rusya'nın üst düzey temsilcileriyle yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktardı